Ewa K. Czaczkowska

Aborcyjna porażka feministek

Zwolenniczki legalnej aborcji zebrały 30 tys. podpisów pod projektem ustawy. Potrzebowały 100 tys. Feministkom nie udało się zebrać wymaganej liczby podpisów pod obywatelskim projektem liberalizacji ustawy aborcyjnej. Dla obrońców życia to dowód, że Polacy są bardziej pro-life niż pro-choice (ruchy opowiadające się m.in. za legalizacją aborcji).

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.12.2011

Podtrzymany zakaz dla księdza Bonieckiego

Ks. Paweł Naumowicz, prowincjał marianów, poinformował o podtrzymaniu zakazu wypowiedzi w mediach (z wyłączeniem "Tygodnika Powszechnego") w liście do sygnatariuszy apelu w obronie byłego naczelnego pisma.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.11.2011

Ksiądz Adam Boniecki musi milczeć

Były redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego" otrzymał od przełożonych zakaz wypowiadania się w mediach. Ks. Adam Boniecki udzielił ostatnio kilku wywiadów, w których wypowiedział się o obecności krzyża w Sejmie.
– Powieszenie tego krzyża ukradkiem, z księdzem Popiełuszką w tle, nie było fortunne – mówił ks. Boniecki. – I trzeba zrozumieć – jeśli się jest katolikiem – że nie na walce o krzyż w Sejmie polega piękno Ewangelii. Jan Paweł II mówił przecież: nie chcemy przywilejów, chcemy wolności.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.11.2011

To był fundusz antykościelny

– Aż dwie trzecie pieniędzy z Funduszu Kościelnego państwo wydawało na działalność skierowaną przeciwko Kościołowi katolickiemu – mówi Michał Zawiślak, który w ubiegłym tygodniu obronił na KUL pracę doktorską o funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego w PRL. Temat Funduszu Kościelnego powrócił niedawno, gdy biskupi zaproponowali jego likwidację w zamian za wprowadzenie 1 proc. odpisu od podatku na rzecz Kościoła.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.10.2011

1 proc. i prawda o majątku Kościoła

Likwidacja Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 1 proc. od podatku na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych to poważna decyzja. Dla obu stron: państwa i Kościoła. Dlatego muszą być rozważone wszelkie argumenty za i przeciw: finansowe, społeczne, historyczne. Ale właśnie dlatego, że to ważna decyzja, ważne jest też, by padały w niej argumenty merytoryczne. Niestety, w dyskusji podaje się mnóstwo informacji nieścisłych i nieprawdziwych. Warto je wyjaśnić.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.10.2011

Świątynie zniszczone w powstaniu

Były schronieniem cywilów, miejscem walk i celem niemieckich bomb. Z 64 kościołów ocalało tylko dziewięć. Losy Warszawy w powstaniu 1944 r. dzieliły jej świątynie. Na 64 istniejące wówczas kościoły w stolicy ocalało tylko dziewięć. Tak wynika z zestawienia, jakie rok po zakończeniu wojny, w 1946 roku, sporządził architekt Stanisław Marzyński. Pisał: "z pięćdziesięciu pięciu na lewym brzegu Wisły pozostało całych pięć, na prawym z dziewięciu – cztery" kościoły. Reszta uległa całkowitemu albo częściowemu zniszczeniu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.07.2011

Co biskupów obchodzi stawianie pomników

Grzech pierworodny polega na upolitycznieniu episkopatu. Większość jest zadymiona PiS-em – uważa bp Tadeusz Pieronek

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2010

Instytucja żydowska nie będzie musiała zatrudnić antysemity

Rz: SLD, środowiska lewicowe i feministyczne znów domagają się pani odwołania. Tym razem dlatego, że projekt ustawy o równym traktowaniu konsultowała pani z episkopatem.
Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania: Ja bym pragnęła, aby środowiska te domagały się mojego odwołania co miesiąc albo dwa, a ja będę miała okazję mówić o tym, co robię, i tym samym będę mogła odpierać nieprawdziwe zarzuty.
Ale przecież konsultowała pani projekt z episkopatem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.08.2010

Nie tylko Żydzi ginęli w obozach

Mówienie "Szoah to wyłącznie Żydzi" jest manipulowaniem historią - uważa bp Tadeusz Pieronek.
Zdumienie i kontrowersje wywołał w Polsce wywiad, jaki bp Tadeusz Pieronek udzielił włoskiemu portalowi internetowemu Pontifex Roma. W nieautoryzowanej rozmowie biskup odniósł się głównie do opinii prezesa rzymskiej gminy żydowskiej Riccardo Pacificiego, którego zdaniem Polacy to antysemici.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.01.2010

Politycy psują pojednanie

Rozmowa z Winfriedem Lipscherem, teologiem, byłym radcą ambasady Niemiec w Warszawie, który w PRL torował drogi w kontaktach biskupów polskich i niemieckich:

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.07.2009