Limanowa

Zakończyła się ekshumacja szczątków żołnierzy niemieckich

W Młynnem koło Limanowej zakończyła się ekshumacja szczątków żołnierzy niemieckich. Z leśnej mogiły wydobyto szczątki dziewięciu poległych w czasie walk podczas II wojny światowej.
Szczątki żołnierzy zostaną pochowane na cmentarzu wojennym w Siemianowicach Śląskich.
Ekshumacją i przenoszeniem na cmentarz wojenny szczątków żołnierzy zajmowała się warszawska Fundacja "Pamięć" we współpracy z niemieckim Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.11.2012

Czas skończyć z romskimi gettami. Setki rodzin do przesiedlenia

Romskie rodziny za rządowe pieniądze mają być przesiedlone z dotychczasowych zamkniętych osiedli do nowych lokali w innych miejscowościach, pomiędzy polskich sąsiadów. Ma to być koniec romskich gett w Polsce i sposób na integrację.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.10.2012

Ksiądz dla Romów za dobry

Ks. Stanisław Opocki został odwołany z parafii, w której od 28 lat opiekował się biednym romskim osiedlem. Tarnowska kuria twierdzi, że chce wyciszyć konflikt polsko-romski. W Łososinie Górnej niedaleko Limanowej (Małopolskie) mieszka ok. 2 tys. osób. Romowie mieszkają na pobliskim osiedlu Koszary.
Ks. Opocki przyjechał tam w latach 80. - Gdy zobaczyłem, w jakich warunkach żyją Romowie, postanowiłem, że będę dla nich jak misjonarz. Od tego czasu wiele zmieniło się na lepsze - wspomina duchowny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.10.2011

Kuria woli święty spokój

Tarnowska kuria postanowiła, by z Łososiny Górnej usunąć ks. Stanisława Opockiego. Ks. Opocki, przyznajmy, nie był zbytnio lubiany przez większość parafian. Dlaczego odwołano ks. Opockiego? Gdyż - również dlatego, że jest krajowym duszpasterzem Romów - przede wszystkim zajmował się tamtejszymi Romami, mieszkającymi w warunkach urągających przyzwoitości na pobliskim osiedlu Koszary.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.10.2011

Lincz na Romach - nie było go, a teraz jest

Prokuratura w Limanowej zajmie się próbą linczu na romskiej rodzinie, choć przed miesiącem przestępstwa nie widziała. To Prokuratura Generalna dyscyplinuje śledczych. Do Stowarzyszenia Romów w Polsce dotarło właśnie postanowienie limanowskiej prokuratury o podjęciu - umorzonego na przełomie roku - śledztwa w sprawie próby linczu na romskiej rodzinie w Limanowej.
- To pozwala nam wreszcie z ufnością patrzeć w przyszłość, bo dotychczasowa praktyka organów ścigania na to nie pozwalała - mówi prezes stowarzyszenia Roman Kwiatkowski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.02.2011

Romską świetlicę koło Limanowej zbuduje Caritas

Caritas kupił działkę we wsi Koszary koło Limanowej, na której chce zbudować świetlicę integracyjną dla Romów. Przed rokiem gmina nie zgodziła się na taką inwestycję na własnym gruncie.
Orędownikiem budowy świetlicy jest biskup Wiktor Skworc z diecezji tarnowskiej, do której należy Limanowa. Podczas niedzielnej pielgrzymki Romów do limanowskiego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej biskup mówił: - Podziałów, nienawiści i wrogości nie usprawiedliwiają różnice kulturowe, narodowościowe ani społeczne.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.09.2010

Wśród Romów są partnerzy do dyskusji. Dostrzeżcie to.

Lidia Ostałowska: 2 sierpnia wśród setek europejskich Romów przy pomniku na terenie Zigeunerlager w Birkenau stanęli ci z Limanowej. Niedawno cudem niemal uniknęli linczu. Czym dla pani jest pamięć o zagładzie?
... Podobno w Limanowej tylko jedna rodzina sprawiała kłopot, również Romom.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.08.2010

RPO zajął się sprawą Romów z Limanowej

Chodzi o konflikt między romską rodziną a pozostałymi mieszkańcami osiedla w Limanowej. Tydzień temu Romowie omal nie zostali zlinczowani w swoim mieszkaniu przez rozwścieczony tłum.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.07.2010

W Limanowej kontener dla Romów?

Władze Limanowej chcą kupić kontener socjalny dla romskiej rodziny skłóconej z resztą osiedla.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.07.2010

Pozwólcie nam skończyć z Romami

Takie okrzyki wznosiło w stronę policji około stu osób, które próbowały wedrzeć się w Limanowej do mieszkania romskiej rodziny. Poleciały kamienie i butelki z benzyną.
Zaczęło się w nocy z piątku na sobotę na blokowisku przy ul. Witosa w centrum Limanowej. Kobieta, która przechadzała się między blokami, obawiała się agresywnego psa puszczonego bez kagańca i opieki. Kiedy zwróciła uwagę stojącemu w oknie jego romskiemu właścicielowi, miała usłyszeć wyzwiska. Pies miał też na nią skoczyć. Tak utrzymują świadkowie zdarzenia.
Kamienie i butelki z benzyną

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.07.2010