Piotr Pytlakowski

Polski klon Breivika?

Sensacyjne informacje ujawnione przez ABW i Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie o udaremnieniu zamachu na Sejm brzmią tak fantastycznie, że dla wielu aż nierealnie.
Pracownik naukowy krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego zaplanował wysadzenie w powietrze gmachu sejmowego na ul. Wiejskiej w stolicy. Zgromadził 4 tony materiałów wybuchowych i próbował zorganizować grupę terrorystyczną w sile czterech osób
Dzieła zniszczenia miał dokonać z pobudek nacjonalistycznych. Uważał, że Polską rządzą obcy, z którymi należy się rozprawić.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2012

Co robią byli oficerowie służb specjalnych?

Każdy, kto ogląda szpiegowskie filmy, ma zakodowane: służby specjalne nigdy nie zrywają kontaktu ze swoimi byłymi pracownikami. Dawni oficerowie polskiego wywiadu i kontrwywiadu przekonują, że u nas pod tym względem jest inaczej niż na całym świecie.
Nikogo nie obchodzi, co się z nimi potem dzieje, jak zarabiają na życie. Teoretycznie objęci są ochroną kontrwywiadowczą – by nie podjęli współpracy z obcymi wywiadami, ale w praktyce nawet ta forma zainteresowania służb swoimi byłymi pracownikami nie działa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.12.2011

Kibole - rząd. Do przerwy 0:1 - Rozmowy stadionowe

Premier Donald Tusk rozwinął szeroki front w wojnie z agresywnymi kibicami piłkarskimi. Dorobił się tysięcy wrogów, ale zyskał też nieoczekiwanych koalicjantów. Z decyzją o zamknięciu trybun nie zgodzili się bywalcy meczowi, co normalne, ale protestowały też kluby, organizator ligowych rozgrywek Ekstraklasa SA, prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Głos krytyczny zabrał również lider opozycji Jarosław Kaczyński. Ale 54 proc. Polaków, poproszonych o opinię przez Homo Homini, poparło ruch premiera (63 proc. uznało jednak, że to nie zlikwiduje problemu agresji na stadionach).

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.05.2011

Co zrobić z polskimi specsłużbami

Mamy w Polsce 12 różnych służb specjalnych, kosztują nas rocznie grubo ponad miliard zł. Zatrudniają 10 tys. funkcjonariuszy. Nie licząc agentów. Po co nam to?
Dymisja Mariusza Kamińskiego nie likwiduje problemu CBA. Wiele działań byłego szefa Biura wynikało ze złej ustawy, czyli z grzechu założycielskiego, do którego dołożyła się także Platforma Obywatelska. CBA od początku było pomyślane jako służba polityczna, wyjątkowa, z ideologiczną misją, i pod takie potrzeby skonstruowano przepisy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.10.2009

ABW nagrywała rozmowy dziennikarzy

„Rzeczpospolita” i „Polska the Times” ujawniły, że podsłuchiwano dziennikarzy. Gromy sypią się na PO, bo to już pod jej rządami ABW zakładała – jak to się fachowo określa – techniki operacyjne. Zapomina się, że podobny problem (podsłuchiwanie dziennikarzy) istniał za rządów PiS. Prokuratura w Zielonej Górze umorzyła co prawda w tamtej sprawie postępowanie, ale nie dlatego, że stwierdziła, iż dziennikarzy nie podsłuchiwano. Uznała po prostu, że podsłuchy zakładano legalnie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.10.2009