Cezary Łazarewicz

Neofaszyzm w Polsce. Łagodna brunatna fala

Na plakatach rozklejanych w centrum Lublina dyrektor Tomasz Pietrasiewicz ma twarz Lorda Voldemorta z filmu o Harrym Potterze, bo jako szef Ośrodka Brama od lat upamiętnia pamięć o lubelskich Żydach. W związku ze swoją działalnością został wciągnięty na internetową listę Żydów zniewalających Polskę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.11.2012

Ludzie władzy z Klubu Inteligencji Katolickiej

20 lat temu ludzie warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej zmieniali Polskę. Teraz do władzy dochodzi następne pokolenie kikowców, które zyskuje wpływy niemal z każdą nową nominacją.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.01.2012

Prześwietlamy majątek Kościoła - Co Kościół ma

Kościół katolicki w Polsce chce dostawać jeden procent z podatku dochodowego, ale nie chce ujawnić swojego majątku. Wiadomo jednak, że jest wielkim posiadaczem, z pewnością największym właścicielem gruntów w kraju (nie licząc Skarbu Państwa).Do tego czasu zdani jesteśmy na informacje, które Kościół sam przekaże. Są one bardzo skromne, bo wszystko, co dotyczy pieniędzy, majątków i zarobków, jest tajne. Gdy 10 lat temu zapytano o budżet polskiego Kościoła ks.
Veröffenlichung/ data publikacji: 07.10.2011

Obywatele do Senatu - co to za formacja?

60 kandydatów na senatorów ma zebrać w ciągu tygodnia po dwa tysiące podpisów. Nie mogą liczyć ani na wsparcie organizacyjne, ani finansowe. Mogą natomiast posługiwać się biało-czerwonym sercem Unii Prezydentów Miast oraz wykorzystywać wizerunek wygolonego na zero Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.09.2011

„Gazeta Polska” na smoleńskim paliwie - Partia GP

Katastrofa smoleńska tchnęła życie w „Gazetę Polską”. Mamy swoje pięć minut i nie zamierzamy ich zmarnować – mówi jej naczelny i nieformalny przywódca ruchu IV RP Tomasz Sakiewicz. Zmartwychwstały naród widać na każdym spotkaniu klubów „Gazety Polskiej”, która stała się nieformalnym ugrupowaniem, blisko sprzymierzonym z partią Kaczyńskiego. Przebudzenie narodowe można było niedawno obserwować w Lublinie, dokąd przyjechał poseł Antoni Macierewicz i czekało na niego aż 700 osób.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.05.2011

Letnisko w domu śmierci

Rzeszowski oddział IPN wszczął właśnie śledztwo ws. mordu dokonanego w Gniewczynie na żydach w 1942 r. Przyczynkiem od tego stał się opublikowany w grudniu 2010 r. przez "Politykę" artykuł "Letnisko w domu śmierci" Cezarego Łazarewicza. Przypominamy Państwu ten tekst.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.02.2011

Gniewczyna - drugie Jedwabne: Letnisko w domu śmierci

Rzeszowski oddział IPN wszczął właśnie śledztwo ws. mordu dokonanego w Gniewczynie na żydach w 1942 r. Przyczynkiem od tego stał się opublikowany w grudniu 2010 r. przez "Politykę" artykuł "Letnisko w domu śmierci" Cezarego Łazarewicza. Przypominamy Państwu ten tekst.
We wsi Gniewczyna wystawiono właśnie na sprzedaż działkę letniskową. Cena jest atrakcyjna, a działka ma bogatą historię. W 1942 r. miejscowi strażacy zagnali tam swoich żydowskich sąsiadów, torturowali ich i gwałcili, a potem wydali Niemcom.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.02.2011

Andrzej Rzepliński - prezes Trybunału Konstytucyjnego - Nieosiodłany

Andrzej Rzepliński ma największe szanse, aby na początku grudnia zostać nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Politycy mają z nim jednak problem poznawczy: to zwolennik lustracji, którego nie cierpi PiS.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.12.2010

Twierdza za szkłem

Reporter „Wiadomości” w TVP 1 tłumaczy: – To walka o przetrwanie. Albo z Kaczyńskim wygrywamy wszystko, albo wszystko przegrywamy i nas tu nie będzie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.05.2010

Sprawiedliwi wśród narodu. Ukrywali Żydów, dziś sami się ukrywają

W Polsce żyje 501 Sprawiedliwych, którzy w czasie wojny ratowali Żydów. Wielu z nich ukrywa się do dziś we własnych domach przed sąsiadami.
Na stronach internetowych nowojorskiej Żydowskiej Fundacji dla Sprawiedliwych można znaleźć biogramy 43 Polaków, którzy w czasie wojny z narażeniem własnego życia ukrywali Żydów. To jedynie niewielka część spośród żyjących w Polsce, którym Fundacja pomaga finansowo.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.03.2010