Seweryn Blumsztajn

Nasza słuszna lista

Na jednej ze stron Antifa Polska ukazała się "lista polskich faszystów". 450 osób (z adresami), które mają być powiązane z organizacjami neonazistowskimi. Ta lista to wyselekcjonowane kontakty ze stron i witryn neonazistowskich wykradzione przez hakerów.
Od lat środowiska lewicowe i działacze antyfaszystowscy w Polsce protestują przeciwko umieszczaniu ich nazwisk i adresów na neonazistowskim portalu Redwatch. Policji udało się nawet zatrzymać autorów portalu. Teraz policjanci będą ścigali za takie samo przestępstwo działaczy radykalnej lewicy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.01.2012

Prawdziwi demokraci udają się na cmentarz

Ryszard Bugaj, Agnieszka Kołakowska, Antoni Libera i Magdalena Gawin zaapelowali, by nie przyłączać się ani do marszu narodowców, ani do kontrmanifestacji środowisk lewicowych. Piszą: "ONR nie może reprezentować tradycji polskiego patriotyzmu i myśli niepodległościowej. Tak samo jak młodzież z Leninem w jednej ręce i z kamieniem w drugiej nie może być symbolem demokratów i antyfaszystów zatroskanych o losy Polski". I zapraszają 11 listopada na wojskowe Powązki.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.11.2011

Kto to jest Napieralski?

Oburzeni w Madrycie, Ruch 99 proc. w USA, studenci w Chile. Podobne ruchy zaraz pojawią się w innych punktach globu. Nie znoszą partyjnego establishmentu, żądają równiejszego podziału bogactwa, chcą dla siebie znaleźć miejsce do życia w zamożnych i starzejących się społeczeństwach. To nasi Oburzeni zadecydują o przyszłej twarzy polskiej lewicy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.10.2011

Wzbiera brunatna fala

Dariusz Libionka to jeden z najwybitniejszych polskich historyków zajmujących się Holocaustem. Ta grupa uczonych to duma Polski. Dzięki nim bodaj najuczciwiej w Europie dokumentujemy Zagładę. Atak na Libionkę to próba przekreślenia jednego z największych osiągnięć wolnej Polski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.09.2011

IPN nie da się obronić

Kilka dni temu, kiedy w Radiu TOK FM dyskutowano nad kandydaturą Łukasza Kamińskiego na szefa IPN, prof. Marcin Kula użył, mówiąc o tej instytucji, terminu "Ministerstwo Prawdy". To zaczerpnięte z Orwella określenie wydaje się wyjątkowo trafne i jakoś wyraża podstawowy problem z Instytutem Pamięci Narodowej.
To jest twór wymyślony do tworzenia i propagowania polityki historycznej, a więc wiara, że można IPN przekształcić w rodzaj instytutu naukowego, jest naiwnością lub cynizmem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.06.2011

Źle się bawią w Będzinie

Nie wiem, skąd się bierze powszechna dość chęć rekonstrukcji, czyli odtwarzania wszystkich możliwych bitew i powstań.
Dwa lata temu udało się wybić z głowy jednej z grup rekonstrukcyjnych w Warszawie pomysł, by zainscenizować powstanie w getcie. Ideę popierał ratusz. Tym bardziej że miało nie być drastycznych scen. Skądinąd, jak to można zrobić bez drastycznych scen?

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.09.2010

Europejska wiocha

W Warszawie nawet pełnomocniczka ratusza ds. równego traktowania (właściwie nie wiadomo kogo) na paradę się nie wybiera. Za to wybierają się na EuroPride m. in. jeden z ministrów konserwatywnego rządu brytyjskiego, konserwatywny szwedzki europoseł, szwedzki rzecznik praw człowieka i wiele innych osobistości z Europy i świata.

Z polskich polityków na paradę pójdą tylko działacze SLD. Liberalna Platforma milczy jak zaklęta, PiS wydaje wrogie pomruki. To i tak dobrze - wszyscy już przynajmniej wiedzą, że nie wolno zakazywać.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.07.2010

Wyznania zaangażowanego świadka

Może po PRL-owskich doświadczeniach znieczulony jestem trochę, ale działania policji nie wydały mi się jakoś specjalnie brutalne. Oczywiście, przy spychaniu antyfaszystów z blokady Senatorskiej była szarpanina i widziałem, jak kogoś przewrócono w błoto, na Niecałej też kilku siłą ciągnięto do "suki", ale wszystko to bez specjalnej agresji. Nie widziałem np. ani razu, by użyto pałek. Wszystko zresztą działo się przed telewizyjnymi kamerami i przy obecności fotoreporterów, policja musiała się więc pilnować. Najgroźniejsi byli tajniacy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.11.2009

Moi narodowi bohaterowie

Grupka młodzieży ścigająca się z policją, żeby zablokować faszystowski pochód, to byli najważniejsi bohaterowie naszego narodowego święta

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.11.2009