wbs

ACTA: Rząd nie odstąpi od podpisania umowy

Protesty internautów i ataki hakerów bez efektu. Polska podpisze kontrowersyjną umowę. - Ta umowa nic nie zmieni w polskim prawie - mówił wczoraj minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. - Podpiszemy ją w czwartek? - dociskali dziennikarze. - Polska ma taką gotowość - odpowiadał.
Boni zapowiedział jednocześnie, że od przyszłego tygodnia zacznie się faza "konsultacji i wyjaśnień artykuł po artykule". I przypominał, że ACTA wejdzie w życie dopiero po ratyfikacji zarówno przez Parlament Europejski, jak i polski parlament. A to może zająć około roku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.01.2012

PiS chce repolonizacji Polski

- Mamy do czynienia z próbą ograniczenia naszej suwerenności i - co za tym idzie - naszej demokracji - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując szczyt Unii w Brukseli.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.12.2011

Mały dwugłos o Powstaniu

Prezydent odznaczył powstańców warszawskich, szef dyplomacji nazwał Powstanie "narodową katastrofą". Dzień wcześniej na Twitterze notkę o Powstaniu zamieścił szef dyplomacji Radosław Sikorski. "Warto wyciągnąć lekcje także z tej narodowej katastrofy" - napisał Sikorski i dołączył link do strony www.powstanie.pl. Jej autorzy nazywają się "przeciwnikami kultu sprawców Powstania Warszawskiego" i zamieszczają na niej materiały krytyczne wobec przywódców Powstania, a zarazem doceniające bohaterstwo powstańców; zwracają także uwagę na cierpienia cywilów. Powstanie nazywają "zaplanowaną klęską".

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.08.2011

Tusk bierze Arłukowicza do rządu

Poseł SLD będzie sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera - ogłosił we wtorek Donald Tusk. Donald Tusk ogłosił zaproszenie Bartosza Arłukowicza do rządu we wtorek na specjalnej konferencji prasowej w ogrodzie Kancelarii Premiera. Poinformował, że Arłukowicz będzie sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera odpowiedzialnym za poprawę sytuacji ludzi wykluczonych i dał do zrozumienia, że będzie do Sejmu z list PO.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.05.2011

Skąd różnice w zeznaniach kontrolerów ze Smoleńska

Prokurator generalny Andrzej Seremet zwrócił się do swego rosyjskiego odpowiednika Jurija Czajki by rozważył uchylenie unieważnienia pierwszych zeznań rosyjskich kontrolerów ze Smoleńska
Polskiej prokuraturze chodzi o różnice między zeznaniami kontrolerów, złożonych w pierwszych dniach po katastrofie. Rosyjska prokuratura unieważniła je, gdy strona polska zauważyła adnotacje na protokołach o tym, że złożono je tego samego dnia, o tej samej godzinie i przed tym samym śledczym. Nowa wersja tych protokołów podobno różni się od pierwotnej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.12.2010

Kaczyński nie jedzie do Smoleńska

My mamy swój sposób obchodzenia miesięcznic katastrofy i będę uczestniczył w tych wydarzeniach, które są związane z tym sposobem i które związane są także z chęcią dotarcia do prawdy o tej katastrofie, a nie z chęcią ukrycia tej prawdy - powiedział Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej. Dziennikarze pytali, czy pojedzie do Smoleńska z pielgrzymką rodzin ofiar katastrofy 10 kwietnia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.10.2010

Krzyż dzieli rodziny ofiar

Jestem wzruszona i ujęta tą propozycją, zamierzam wziąć udział w pielgrzymce do Smoleńska - tak Anna Komorowska odpowiedziała na apel rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, by wraz z krzyżem z Krakowskiego Przedmieścia pojechać na miejsce tragedii. Ale nie wszystkim to się podoba.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.09.2010

Tablica zamiast krzyża?

Wniosek do biura Ewy Nekandy-Trepki - stołecznej konserwator zabytków - przyszedł jeszcze w poniedziałek. Kancelaria Prezydenta dołączyła projekt tablicy, która ma znaleźć się na Pałacu Prezydenckim. Jak się dowiedziała "Gazeta", projekt zakłada wykonanie kamiennej tablicy umieszczonej w elewacji od strony Krakowskiego Przedmieścia przy hotelu Bristol. Wisi tu już inna tablica, pamięci Fryderyka Chopina, odsłonięta przez Lecha Kaczyńskiego w miejscu, gdzie kompozytor dał pierwszy publiczny występ.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.08.2010

Naczelny "Rzepy" do Kaczyńskiego: Lekarzu, lecz się sam.

Dyskusja między naczelnym "Rzeczpospolitej" Pawłem Lisickim a Jarosławem Kaczyńskim zaczęła się od tekstu Lisickiego o tym, że szef PiS broniąc krzyża pod Pałacem Prezydenckim w istocie wspiera "zapateryzm" - sprzyja powstaniu radykalnej, walczącej z Kościołem lewicy.
Pisze dalej: - Występuje prezes PiS w roli jedynego sprawiedliwego, sędziego cudzych sumień, niezłomnego obrońcy prawdy o Smoleńsku. Jak zatem wytłumaczyć fakt, że przez kilka miesięcy głoszenie owej prawdy zawiesił na kołku?

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.08.2010

Aleksander Kwaśniewski z nagrodą Sendlerowej

Przywództwo prezydenta Kwaśniewskiego sygnalizowało nowy rozdział w dojrzewaniu Polski jako kraju demokratycznego. Nie tylko próbował pogodzić Polskę z przeszłością Holocaustu, lecz prowadził bezprecedensową politykę poparcia dla Muzeum Historii Żydów Polskich - tak uzasadnia nagrodę dla byłego prezydenta Ted Taube z kapituły. Kwaśniewskiego nagrodzono także za udział w uroczystościach rocznicy mordu na Żydach w Jedwabnem i sprzyjanie przywracaniu obywatelstwa polskiego Polakom żydowskiego pochodzenia pozbawionym go w PRL, m.in. po marcu 1968.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.07.2010