Adam Grzeszak

Jednolity patent gorszy niż ACTA? Patent na żabę

Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane – mówi stare przysłowie. Tak jest w przypadku Jednolitego Patentu Europejskiego. Założenia są ze wszech miar słuszne, za to praktyczne konsekwencje fatalne. Zwłaszcza dla polskiej gospodarki. Czy musimy jeść tę żabę?
Ministerstwo Gospodarki wydało oświadczenie, że choć Parlament Europejski przegłosował JPE, to Sejm może nie ratyfikować umowy i Polska nie przystąpi do nowego systemu. I będzie po kłopocie. To może prościej było nie podpisywać?

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.12.2012

Piwo rządzi wakacyjną rozrywką Polaków? Lato na chmielu.

W wakacje Polska z góry jest pewnie mało widoczna: przykrywają ją reklamujące piwo parasole. Piwo stało się mecenasem wakacyjnej kultury, organizatorem wolnego czasu, animatorem zbiorowej zabawy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.07.2012

Czy gaz łupkowy odmieni Polskę - Budujemy drugą Norwegię

Rząd naciska na gaz. Już za 2–3 lata ma ruszyć w Polsce wydobycie gazu łupkowego. Tworzymy potęgę czy iluzję?

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.01.2012

Ceny paliw i energii wciąż rosną: Jak tu żyć?

Każda firma przekonuje, że podwyżki są nieuniknione i obiektywnie uzasadnione. Że nie będą zbyt bolesne dla konsumentów, bo tu wzrośnie o kilka złotych, tam o kilkadziesiąt. Da się znieść. W sumie jednak paliwa i energia w domowym koszyku stają się coraz większym ciężarem. Stąd pytanie: czy musi być tak drogo? I co te ceny tak napędza? Odpowiedź trzeba rozłożyć na trzy plany.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2011

Zaplątani w rury

Europa dogaduje się z Rosją w sprawie gazu. Czy w tej plątaninie rur widać już jakieś światło?

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2009