Mariusz Zawadzki

Muzeum Historii Żydów Polskich pokazało się Ameryce

Dopiero teraz, po kilku dziesięcioleciach, możemy mówić i odkrywać naszą wspólną historię - mówił Waldemar Dąbrowski, rządowy pełnomocnik ds. muzeum. Jest ono realizowane jako projekt publiczno-prywatny, tzn. zostało zbudowane za dotacje Ministerstwa Kultury i miasta Warszawy (razem wyłożyły około 200 mln), ale ekspozycje, bieżąca działalność edukacyjna i kulturalna, czyli wszystko, co jest i będzie się działo w budynku, są finansowane z dotacji prywatnych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.10.2012

Amerykanie pokazują swoje dokumenty na temat Katynia [OPINIE].

Od dziś na stronach internetowych amerykańskich Archiwów Narodowych można przeczytać znajdujące się tam dokumenty na temat zbrodni katyńskiej. Polski MSZ ma nadzieję, że skłoni to do ujawnienia dokumentów Katynia przez inne państwa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.09.2012

Wikileaks o tajnych więzieniach CIA: Wyciszyć Kiejkuty

Ujawnione właśnie raporty z ambasady USA w Warszawie pokazują, że polski i amerykański rząd wspólnie się zastanawiały, jak wyciszyć sprawę więzienia CIA w Starych Kiejkutach. "Polski MSZ spodziewa się, że kwestia więzień CIA będzie prześladować polski rząd, mimo naszych i polskich starań, żeby ta historia została zapomniana. Pod presją mediów premier Marcinkiewicz ogłosił, że rząd nakaże wewnętrzne śledztwo, żeby zamknąć sprawę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.09.2011

Trop z raportu CIA

Oficer CIA symulował egzekucję terrorysty przetrzymywanego kilka lat temu w tajnym więzieniu w Polsce - twierdzi agencja Associated Press. - Polska nie ma z tym nic wspólnego - mówi były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
W nocy z wtorku na środę amerykańska agencja AP poinformowała, że oficer CIA o imieniu Albert, zmuszony do odejścia z pracy z powodu podejrzeń o niedozwolone metody przesłuchiwania terrorystów, znów pracuje dla wywiadu. Przy okazji w depeszy pada zdanie, że brutalne przesłuchanie Albert prowadził w tajnej bazie CIA w Polsce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.09.2010

Izraelczycy jednak pobierali organy od zabitych Palestyńczyków

Przyznał to były dyrektor izraelskiego zakładu medycyny sądowej. Ale nie tylko od Palestyńczyków i, jak zapewnia armia, praktyki pobierania organów bez zgody rodzin zaprzestano dziesięć lat temu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.12.2009