Piotr Kościński

Odszedł ataman pojednania

Ukrainiec, urodzony w przedwojennej Rzeczypospolitej, świetnie mówiący po polsku, od lat mieszkający w Berlinie, bezustannie działał dla polsko-ukraińskiego pojednania i polsko-ukraińskiej współpracy. – Był człowiekiem pełnym życia, niezwykle towarzyskim, do końca ciekawym świata – mówi Bogumiła Berdychowska, publicystka, ekspert od spraw ukraińskich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.10.2011

Polacy bez polskiego

Pierwszy raz III RP nie wysłała nauczycieli do zesłańców i ich potomków.
Od 20 lat do polskich wsi w Kazachstanie wyjeżdżali nauczyciele języka polskiego. Było ich tam nawet 40 – to rekord z 1995 r., bo później co roku nauczycieli wyjeżdżało mniej. Uczyli dzieci i dorosłych spośród ponad 40 tys. Polaków deportowanych z sowieckiej Ukrainy w 1936 r. i ich potomków. W tym roku po raz pierwszy nie pojechali. Nieźle wyposażone, nowe gabinety języka polskiego pozostały puste, a nauczyciele siedzą na walizkach w Polsce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.09.2011

Pierwszy taki szczyt

Szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji ostro potępili Białoruś. Rosjanin był ostrożniejszy. To było pierwsze spotkanie w takiej formule. W Królewcu (ros. Kaliningrad) spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Rosji. Jak mówili nieoficjalnie polscy dyplomaci, Radosław Sikorski, Guido Westerwelle i Siergiej Ławrow w bardzo szczery sposób rozmawiali o stosunkach Rosja–UE w kontekście zbliżającego się polskiego przewodnictwa w Unii. Między innymi o możliwości zniesienia wiz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.05.2011

Koniec współpracy z Łukaszenką

Po tym, co stało się w minioną niedzielę po wyborach prezydenckich na Białorusi, pomiędzy Unią Europejską i prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką nie będzie normalnej współpracy” – stwierdzają Karel Schwarzenberg, Guido Westerwelle, Radek Sikorski i Carl Bildt na wstępie artykułu w „New York Timesie”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.12.2010

Białoruś: wybory inne i takie same

Zwycięzcą czuje się Łukaszenko i opozycja. Ale Łukaszenko ma władzę

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.12.2010

Prezydent upamiętnia ofiary NKWD

70. rocznica zbrodni NLKWD. Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.09.2010

Rosja gotowa do wielkiej zmiany?

Zbliżenie Rosji z NATO, możliwe członkostwo tego kraju w sojuszu – to brzmi jak fantastyka czystej wody.
A jednak doradcy rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa poważnie rozważają różne warianty integracji z NATO. Dla nas to dobra wiadomość. Oznacza bowiem, że Rosja naprawdę się zmienia, i to w kierunku dla nas korzystnym.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.09.2010

Czy film Wajdy zmieni Rosjan

Setki tysięcy telewidzów obejrzało "Katyń". Eksperci się spierają, jak ten film wpłynie na nastawienie do zbrodni
"Katyń" Andrzeja Wajdy, 2 kwietnia pokazany jedynie w niszowym kanale Kultura, w niedzielę wyemitowano w jednym z głównych rosyjskich kanałów telewizyjnych Rossija w porze największej oglądalności. Zadecydowały o tym najwyższe władze państwowe – co do tego nikt w Rosji nie ma wątpliwości.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.04.2010

"Nie" dla polskich nazwisk

Parlament Litwy odrzucił rządowy projekt ustawy, który miał umożliwić pisanie nazwisk członków mniejszości narodowych – w tym Polaków – w ich własnych językach. Przyjął inny, na mocy którego oryginalna pisownia ma mieć charakter "dodatkowy".

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.04.2010

Ukraińcom będzie łatwiej przyjechać do Polski

Ułatwienia wizowe dla Ukraińców były jednym z głównych tematów rozmów szefów dyplomacji Polski Radosława Sikorskiego i Ukrainy Petra Poroszenki w Kijowie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.12.2009