Matylda Młocka

Antysemicka grafika promuje stolicę

Warszawski ratusz przygotował promocyjny kalendarz książkowy na 2012 rok. Zilustrował go przedwojennymi plakatami ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie. Jeden z nich reklamuje tygodnik "Rozwój". Grafika przedstawia żołnierza, który miotaczem ognia tępi szczury. Gryzonie mają pejsy i jarmułki ozdobione gwiazdą Dawida.
Pod rysunkiem czytamy: ""Rozwój" walczy o dobrobyt Polski, propagując solidarność narodową, pracę i organizację żywiołu polskiego; broni Polski przed zalewem żydowskim; łączy wszystkich Polaków pod hasłem "swój do swego po swoje"".

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.12.2011

Awantura o "homoseksualizm" i "biseksualizm" w encyklopedii

Instytut im. Piotra Skargi organizuje w sieci protest przeciwko zmianie treści haseł przez PWN
"Ze zdziwieniem przyjąłem informację, że pod naciskiem Pracowni Różnorodności zamierzacie Państwo zmienić hasła w encyklopedii PWN odnoszące się do zachowań dewiacyjnych, tak aby były zadowalające dla środowiska LGBT" - tymi słowami zaczyna się list protestacyjny, który Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej imienia księdza Piotra Skargi rozsyła internautom, żeby przesyłali go dalej do redaktora naczelnego encyklopedii PWN Bartłomieja Kaczorowskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.08.2011

Śląsk to moje korzenie

To święto górnikom już się z PRL nie kojarzy. Barbórka to tradycja, której żaden system nie jest w stanie popsuć – mówi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.12.2010

Największa powojenna zbrodnia na Polakach

Obława augustowska była największą powojenną zbrodnią NKWD na Polakach. IPn wydał książkę „Obława Augustowska – lipiec 1945 r.”

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.09.2010

Wyciągano ludzi z domów, uprowadzano z pól

Dziś mija 65 lat od rozpoczęcia tzw. obławy augustowskiej. To jedna z okrytych największą tajemnicą zbrodni, która została dokonana po zakończeniu II wojny światowej przez Sowietów na Polakach

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.07.2010

Jeńcy byli dla Sowietów tanią siłą roboczą

Japonia ma możliwości finansowe, aby kwestie odszkodowań załatwić dziś - mówi "Rz" Zbigniew Karpus, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rz: Władze w Tokio wypłacą rekompensaty byłym japońskim jeńcom osadzonym w sowieckich łagrach. Podczas II wojny światowej radzieckie wojska wzięły do niewoli około 600 tys. japońskich żołnierzy i oficerów. Jak traktowano tych ludzi?

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.01.2010