Jan Turnau

Na KUL-u też są fajni ludzie

Ukazała się sympatyczna i ważna rzecz na temat żydowski. Na KUL-u (który teraz nosi imię Jana Pawła II) działa Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej, której kierownikiem jest profesor Sławomir Jacek Żurek. Wydał on w Towarzystwie Naukowym KUL książkę bardzo sympatyczną. Tytuł: "Zastygłe w polszczyźnie", wyjaśniający podtytuł: "Szkice o świętach w poezji polsko-żydowskiej dwudziestolecia międzywojennego". Chodzi o święta żydowskie, które obrosły poezją polską, pisaną przez autorów żydowskich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.07.2011

Prymas: Listu o. Wiśniewskiego nie można zlekceważyć

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk komentuje w rozmowie z "Gazetą" krytyczny list o stanie Kościoła, który do nuncjusza abp. Celestina Migliore napisał o. Ludwik Wiśniewski, dominikanin, duszpasterz opozycji demokratycznej w PRL.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.12.2010

Nie gorszyć krzyżem

Po ponurych wydarzeniach przed Pałacem Prezydenckim mówi się, że słabe okazały się dwie polskie instytucje - państwo i Kościół rzymskokatolicki. I to prawda, tylko wydaje mi się, że słabość Kościoła okazała się tu szczególnie jaskrawo.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.08.2010

Dziś dzień judaizmu

Można takie dialogowe święta odnotowywać garścią wiadomości historycznych czy teologicznych, informacją o planowanych imprezach, kolejnym wezwaniem do kontynuowania dialogu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.01.2010