Agnieszka Kowalska

Macewy codziennego użytku

Z żydowskich nagrobków zrobiliśmy sobie chodniki, stodoły, szamba, żarna do?mąki i parkowe pergole. Rozmowa z Łukaszem Baksikiem, autorem zdjęć.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.10.2010

Sztuka widziana z ulicy

Tę wystawę będziemy mogli oglądać o dowolnej porze dnia i nocy. Bez żadnego biletu wstępu. Bo otwierana w piątek 23 kwietnia na Pańskiej 3 "Wystawa" ulokowana jest wyłącznie w witrynach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.04.2010

Zawodowy tęskniciel

"Zgłaszam moją tęsknotę za Julią Pirotte-Sokólską z domu Diament. Znałam ją osobiście, spotykałam w windzie, na klatce schodowej, na podwórku bloku przy ul. Puławskiej 43 w Warszawie. Tęsknię, bo jest i była mi bliska"

Gdy 41-letni dziś Rafał Betlejewski dorastał, Żydzi w ogóle nie byli dla niego tematem. Słuchał o "Solidarności", Wałęsie i miłości do ZSRR. Na szkolnej wycieczce do Auschwitz usłyszał, że w obozie zginęły tysiące Polaków. O Żydach nikt się nawet nie zająknął.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.01.2010

Akcja "Tęsknię za tobą, Żydzie!"

- Słowo "Żyd" kojarzy nam się niemal wyłącznie z antysemickimi napisami na murach. Postanowiłem przełamać ten lęk przed wypowiadaniem go - mówi artysta Rafał Betlejewski, który zaczyna właśnie akcję "Tęsknię za tobą, Żydzie!"

Taki właśnie ogromny, siedmiometrowy napis Rafał Betlejewski namalował na murze na Woli. Kilka dni później ktoś pieczołowicie zamalował słowo "Żydzie".

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.01.2010