Tomasz Urzykowski

Diagnoza prezesa PiS: To chory kraj

Zorganizowany przez PiS marsz przeszedł z placu Trzech Krzyży pod Belweder, gdzie u stóp pomnika Piłsudskiego przemówienie wygłosił Jarosław Kaczyński. - Donald Tusk godzi w status Polski jako suwerennego państwa. O nasze interesy możemy dbać tylko my sami! Potrzebujemy rządu, który będzie dbał o nasze interesy - mówił szef PiS.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.12.2011

Zobacz ogromny zbiór zdjęć z warszawskiego getta

Olbrzymi zbiór 130 tys. zdjęć dotyczących Holocaustu zamieścił w internecie Instytut Yad Vashem. Część z nich dokumentuje życie i śmierć w warszawskim getcie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.01.2011

Zobacz ogromny zbiór zdjęć z warszawskiego getta

Olbrzymi zbiór 130 tys. zdjęć dotyczących Holocaustu zamieścił w internecie Instytut Yad Vashem. Część z nich dokumentuje życie i śmierć w warszawskim getcie

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.01.2011

Pomnik Polaków ratujących Żydów już jest w internecie

Kiedy w Warszawie stanie pomnik Polaków ratujących Żydów? Wciąż trwa spór o jego lokalizację. - On już jest! - ogłosił w poniedziałek na pl. Grzybowskim Paweł Brylski z Muzeum Historii Żydów Polskich i nacisnął klawisz przenośnego komputera.
Symboliczne odsłonięcie monumentu, czyli portalu www.sprawiedliwi.org.pl , odbyło się u wylotu Próżnej, ostatniej ulicy warszawskiego getta z zachowaną obustronnie zabudową. Kilkadziesiąt metrów dalej, w kościele Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim, mieszkańcy getta znajdowali schronienie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.09.2010

Pierwsza rocznica powstania w getcie bez Edelmana

Było tak jak chciał: setki młodych ludzi i żółte kwiaty. Zabrakło tylko jego. Po raz pierwszy rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie obchodziliśmy bez Marka Edelmana.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.04.2010

Niemcy dziękują Polsce w Warszawie

"20 lat temu odwaga w dążeniu do wolności zwyciężyła w Polsce, potem na Węgrzech i w Czechosłowacji. To utorowało drogę do jedności Niemiec i zjednoczenia Europy. My, Niemcy, nigdy tego nie zapomnimy" - to motto niemieckiej wystawy, którą od soboty można oglądać przed kościołem Wizytek na Krakowskim Przedmieściu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.06.2009

Uroczystości z okazji rocznicy powstania w getcie

"40 lat temu walczyliśmy nie tylko o życie - walczyliśmy o życie w godności i wolności. Obchodzenie naszej rocznicy tutaj, gdzie nad całym życiem społecznym ciąży dziś poniżenie i zniewolenie, gdzie doszczętnie zafałszowano słowa i gesty, jest sprzeniewierzeniem się naszej walce, jest udziałem w czymś całkowicie przeciwnym, jest aktem cynizmu i pogardy. Nie będę w tym uczestniczył (...)" - napisał w 1983 r. Marek Edelman, odmawiając wejścia do montowanego przez komunistyczne władze honorowego komitetu obchodów 40. rocznicy powstania w getcie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.04.2009

Trabantem do wolności przez Saską Kępę

Jesienią 1989 r. tysiące uciekinierów z NRD szukało schronienia w ambasadzie RFN w Warszawie. Ten niemal zapomniany epizod z polsko-niemieckiej historii jest tematem powstającego filmu. Jego twórcy chcą dotrzeć do świadków.
Uchodźcy z NRD.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.04.2009

Szpetne, banalne, nielubiane

Rzeźba pomnikowa w wolnej Polsce zatrzymała się w rozwoju. Te same tematy (wojna, martyrologia, wielcy ludzie), te same motywy (najczęściej postać na cokole), ci sami twórcy. Nowatorskie pomysły i niekonwencjonalne wizje nie mają żadnych szans

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.11.2008

Taki był środek PRL-u, rok 1968

W 40. rocznicę wydarzeń Marca '68 Ośrodek Karta i Dom Spotkań z Historią wydają niezwykły album - ilustrowaną kronikę 12 najważniejszych miesięcy XX wieku w Polsce

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.02.2008