Sylwia Sałwacka

Grzywna za segregację w dyskotece

Ochroniarze z dyskoteki Cuba Libre zostali ukarani grzywną za niewpuszczenie Romów. Na rozpatrzenie czeka cywilny pozew przeciwko właścicielce dyskoteki. To wykroczenie zagrożone grzywną. Sąd skazał właśnie za to dwóch ochroniarzy z Cuba Libre (muszą zapłacić po tysiąc złotych). Wyrok nie kończy sprawy - na rozpatrzenie czeka cywilny pozew jednego z Romów Adama Głowackiego - przeciw właścicielce dyskoteki. Chce przeprosin i zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.03.2011

Dyskryminacja Romów nie dla prokuratury

To naganne, ale to nie przestępstwo - tak poznańska prokuratura tłumaczy odmowę wszczęcia postępowania w sprawie wyproszenia Romów z poznańskiej dyskoteki. - Zwrócimy się do prokuratora generalnego, by przyjrzał się tej sprawie - mówi wiceminister MSWiA Tomasz Siemoniak.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.02.2011

Naukowcy przeciw dyskryminacji Romów

Naukowcy z Poznańskiego Centrum Praw Człowieka działającego w ramach Instytutu Nauk Prawnych PAN wysłali wczoraj list do dyskoteki Cuba Libre i restauracji Piano Bar. Piszą w nich m.in.: "Do tej pory często korzystaliśmy z Państwa usług, ale z powodu ujawnionej na łamach "Gazety Wyborczej" dyskryminacji stosowanej wobec Romów mamy zamiar zrezygnować z korzystania z Państwa usług oraz nie zapraszać naszych gości do tej restauracji".

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.02.2011

Czas skończyć z dyskryminacją Romów

O tym, że niektóre lokale w Poznaniu nie wpuszczają Romów, "Gazeta" informowała w zeszłym tygodniu. - Siedzieliśmy w dyskotece Cuba Libre. Nagle podszedł do mnie ochroniarz i kazał wyjść - opowiadał Adam, 35-latek ze Swarzędza. - Zapytałem, czy nie wpuszczają tylko Romów. Powiedział, że tak.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.02.2011

Menu tylko dla Polaków

Część popularnych restauracji i dyskotek w centrum Poznania nie wpuszcza Romów. Gdy któryś się wśliźnie, wkracza ochrona. Choć to jawna dyskryminacja, niezgodna z konstytucją, policja odrzuciła formalną skargę.
Dyskoteka Cuba Libre, 10 grudnia. Rośli ochroniarze podchodzą do stolika, przy którym siedzi czterech mężczyzn: - Jakiej są panowie narodowości?
Dobrze ubrany 35-latek (elegancka koszula, spodnie od garnituru) odpowiada szczerze: - Jestem Romem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.01.2011

Warta zalewa - sytuacja powodziowa w Wielkopolsce

Dziś w Poznaniu kulminacja fali na Warcie. Rzeka ma przekroczyć poziom 660 cm. Woda zalewa ogródki działkowe przy Drodze Dębińskiej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.05.2010

Wystawa dyskredytująca Okrągły Stół krąży po liceach

Zdjęcie Wałęsy pijącego wódkę z Kiszczakiem i podpis "Sprzeniewierzenie wartości Solidarności" ilustrują obrady Okrągłego Stołu. Są częścią wystawy, którą obejrzą tysiące poznańskich uczniów. - To karykatura historii - uważa Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.03.2010