Maria Bielicka

Skradzione trumny wróciły do Niemiec

Po dwóch tygodniach załatwiania formalności wydana została wreszcie zgoda na wywiezienie za granicę i oddanie rodzinom ciał zmarłych, które były w busie skradzionym przez Polaków w Niemczech. Wczoraj późnym wieczorem po zwłoki przyjechały samochody niemieckiej firmy pogrzebowej. Rodziny zmarłych na zgodę sanepidu, wymaganą przy transporcie zwłok przez granicę, czekały prawie dwa tygodnie. A wcześniej czekały tydzień na odnalezienie trumien.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.11.2012

Niemieckie ciała wciąż w naszej kostnicy. "Bo przepisy..."

Odnalezione w ubiegłym tygodniu trumny z 12 ciałami, które skradziono pod Berlinem, wciąż znajdują się w poznańskim Zakładzie Medycyny Sądowej. Problemem jest brak zgody sanepidu. A ten tłumaczy się paragrafami...
Maria Bielicka: Dlaczego ciągle nie wydał pan zgody na wywóz ukradzionych zwłok z Polski? Mariusz Stawiński: Dlatego, że nikt nie zgłosił się z wnioskiem o wydanie takiej zgody.
A kto musi się z takim wnioskiem zgłosić?
- Rozporządzenie ministra zdrowia z 2007 r. mówi wyraźnie, że wniosek składają osoby uprawnione. Mogą to być m.in. krewni i powinowaci.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.11.2012

Kościół zniechęca do kremacji

Zdaniem biskupów pogrzeb prochów po kremacji jest gorszy niż tradycyjny pogrzeb ciała ludzkiego. 13 listopada w kościołach zostanie odczytany list Episkopatu w tej sprawie. - Normalną, ordynaryjną formą pogrzebu jest pochówek ciała ludzkiego, bo tak był pochowany Chrystus - powiedział w weekend abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas zebrania Konferencji w Przemyślu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.10.2011

Warta zalewa - sytuacja powodziowa w Wielkopolsce

Dziś w Poznaniu kulminacja fali na Warcie. Rzeka ma przekroczyć poziom 660 cm. Woda zalewa ogródki działkowe przy Drodze Dębińskiej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.05.2010

Motyl dla Jacka Hugo-Badera

Dostał ją za cykl reportaży "Biała Gorączka" o ludziach spotkanych podczas zimowej podróży starym łazikiem z Moskwy do Władywostoku - razem 13 tys. km. Marek Fiedler, syn Arkadego Fiedlera tłumaczył, że jury postanowiło uhonorować reportera za umiejętność nawiązywania kontaktów ze wszystkimi: z chorymi na AIDS, z mieszkańcami Syberii, z gangsterami i milicjantami.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.05.2010

Noc Konfesjonałów: czas na spokojną modlitwę

W trzech szczecińskich kościołach księża, w tym arcybiskup Andrzej Dzięga, będą spowiadać przez dwie noce. - Pomysł nawiązuje do zwyczaju Jana Pawła II, który zawsze w Wielki Piątek siadał w konfesjonale - mówi ksiądz Sławomir Zyga z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Kto wymyślił Noc Konfesjonałów? - Jeden z wikariuszy zauważył, że ludziom, którzy kończą pracę po południu i mają na głowie domowe obowiązki, trudno znaleźć czas na duchowe przygotowania.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.03.2010