Piotr Buras

Mit w klatce, sztuka na wolności

Anda Rottenberg: Na tej wystawie krzyżują się dwie narracje. Jedna to historyczna, czyli odwołująca się do podręcznikowej wiedzy opowieść o ścieraniu się niemieckich i polskich wpływów politycznych i kulturowych na rozmaitych obszarach, przeważnie leżących w obecnych granicach Polski. Druga narracja dotyczy pamięci zmitologizowanej, związanej przede wszystkim z Krzyżakami - pamięci, która zaciążyła na społecznej wyobraźni Polaków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.01.2012

Sprawa Wolf

Znaczenie sporu o Christę Wolf polegało na tym, że jak w soczewce skupiły się w nim różne wątki niemające wiele wspólnego z osobą pisarki. Atak na nią wielu odczytało jako próbę upokorzenia elity intelektualnej NRD przez przekonanych o swojej wyższości moralnej krytyków z RFN. Był to spór o rolę intelektualistów i pisarzy w reżimie totalitarnym.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.12.2011

Polen: Nicht ohne uns

Polen hat heute in Europa so gute Karten wie noch nie. Und das insbesondere in Berlin, wo noch vor Kurzem über den launigen Nachbarn im Osten nicht nur hinter vorgehaltener Hand gelästert wurde.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2011

Raport polsko-niemieckiej Grupy Kopernika: Jak z peryferii zrobić środek

Jeszcze nigdy Polska i Niemcy nie były w ważnych sprawach dotyczących UE tak blisko siebie. Przebrzmiały spory o rurociąg bałtycki i Erikę Steinbach. W sprawach polityki wschodniej więcej nas łączy, niż dzieli. Przede wszystkim Niemcy widzą w Polsce jeden z krajów Unii, które prowadzą politykę gospodarczą zbliżoną do niemieckiego modelu: tak jak Niemcy mamy zapisany w konstytucji hamulec długów, mimo wewnętrznej krytyki uchodzimy za kraj, który kładzie nacisk na redukcję deficytu, przejmujemy się inflacją.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.12.2011

Neue Weichen für neurotische Partner

Deutschland wird die Heranführung Polens an die EU fördern – so lautet die wichtigste Verpflichtung im Nachbarschaftsvertrag vom 17. Juni 1991. Sie war von historischer Tragweite, hat aber im bilateralen Verhältnis auch unmissverständlich die Rollen verteilt: hier der große Onkel, in den 90. besonders überzeugend durch Helmut Kohl symbolisiert, da der Juniorpartner, dem es unter die Arme zu greifen gilt.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.09.2011

Strzeżmy się pogardy

Rozruchy w Anglii to próba powiedzenia: "My tu jeszcze jesteśmy!". To nie demonstracja polityczna, lecz walka o życie - nie o materialny byt, tylko o miejsce w społeczeństwie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.08.2011

Europa czasów kulturkampfu. Kto jest Niemcem

Zmagając się z problemem integracji imigrantów, Niemcy dyskutują tak naprawdę o własnej tożsamości. Co znaczy być Niemcem w XXI wieku?
Veröffenlichung/ data publikacji: 08.08.2011

Długie pożegnanie atomu

Rezygnując z energii atomowej, Niemcy rozpoczynają wielki społeczny eksperyment. Jak może wyglądać społeczeństwo, które w środku Europy nie korzysta nie tylko z atomu, lecz także z węgla, ropy i gazu? Koniec epoki atomu jest tylko preludium o wiele głębszej transformacji. Niemcy rozpoczynają wielki eksperyment, który prowadzić może do przestawienia się w ciągu kilkudziesięciu lat w całości na odnawialne źródła energii (wiatrową, wodną, słoneczną, biomasę).

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.06.2011

Europa szuka sobie obcych

Połowa Europejczyków mówi, że w ich społeczeństwach jest za dużo imigrantów, "miejscowi" powinni mieć pierwszeństwo na rynku pracy, a islam jest religią z definicji nietolerancyjną. Ksenofobia nie dotyczy już tylko warstw niższych i niewykształconych. Ostatnio przeniknęła do lepiej sytuowanego i wyedukowanego środka społeczeństwa. "Wrogość do zdefiniowanych jako obce grup ludności jest w Europie bardzo rozpowszechniona" - piszą autorzy opublikowanego wczoraj raportu o nietolerancji i dyskryminacji z Instytutu Badań nad Konfliktami i Przemocą Uniwersytetu w Bielefeld.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.03.2011

Jak rozwiać mit wypędzenia

Hans Henning Hahn i Eva Hahn, autorzy książki "Wypędzenie w niemieckiej pamięci. Legendy, mit, historia." O micie wypędzenia piszą państwo w wydanej niedawno monumentalnej pracy.
E.H.: Mit to pewien rodzaj opowieści, która funkcjonuje dzięki ciągłemu jej powtarzaniu i stosowaniu pojęć, które często nie mają związku z rzeczywistością.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.02.2011