d

Sejm zmienił ustawę refundacyjną

Zgodnie z nowelą, z ustawy refundacyjnej usunięto ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją. O takie rozwiązanie postulowała Naczelna Rada Lekarska.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.01.2012

Dziennikarze ''Gazety'': Jesteśmy w szoku

Jak pisała "Gazeta Wyborcza", m.in. w sobotnim artykule "Prokuratura wojskowa sześć razy złamała prawo" autorstwa Siedleckiej i Czuchnowskiego, wojskowi prokuratorzy z Poznania zażądali od operatorów telefonii komórkowej treści esemesów, czego nie wolno im czynić bez zgody sądu. W poniedziałek na konferencji prasowej prokurator płk Mikołaj Przybył zarzucił dziennikarzom, że zostali zmanipulowani, a po konferencji - strzelił do siebie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.01.2012

Nielegalni będą legalni

Od 1 stycznia w całej Polsce złożono 441 wniosków o zalegalizowanie pobytu - najwięcej od Ukraińców. Jak podaje Urząd do spraw Cudzoziemców w ciągu pierwszych dni obowiązywania abolicji dla nielegalnych imigrantów najwięcej wniosków o skorzystanie z niej wpłynęło w województwie mazowieckim, za to żadnego nie ma w opolskim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.01.2012

Zmarł Leopold Unger (1922 - 2011)

Urodzony w 1922 r., zmarł w Brukseli. Ponad 60 lat poświęcił dziennikarstwu, z czego 38 lat - belgijskiemu "Le Soir". Dla ''Gazety Wyborczej'' regularnie pisał felietony o sprawach międzynarodowych.
Po marcu 1968 r. podzielił los ocalałych z Holocaustu polskich Żydów. Pozbawiony pracy, wraz z rodziną w 1969 r. zdecydował się na emigrację do Belgii. Dziennikarstwo było dla Ungera życiową namiętnością.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.12.2011

Bronią ''Krytyki Politycznej'', nawet jeśli nie zawsze się z nią zgadzają

Protestujemy przeciwko manipulacjom sugerującym związki środowiska Krytyki Politycznej z aktami przemocy, do jakich doszło 11 listopada w Warszawie i używania ich jako pretekstu uzasadniającego konieczność odebrania temu środowisku Centrum Kultury - piszą w listach otwartych artyści i działacze organizacji pozarządowych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.11.2011

Kaczyński: Niemcy biją Polaków w dniu Niepodległości. To wina Tuska

Tusk odpowiada za to, że niemieccy bojówkarze bili Polaków z historycznych grup rekonstrukcyjnych przy biernej postawie policji - mówił Jarosław Kaczyński, prezes PiS na sobotniej konferencji prasowej.
W środku miasta, w środku Warszawy, w dniu niepodległości, Niemcy, bardzo specyficznego typu Niemcy, sądzę, że podobny typ ludzi tworzył kiedyś aparat, który pozwolił Adolfowi Hitlerowi dokonać ogromnych zbrodni, mówię tutaj o typie psychologicznym, bili Polaków, tylko dlatego, że nosili jakieś oznaki narodowe - oświadczył Kaczyński.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.11.2011

Kutz marszałkiem seniorem w Senacie

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w czwartek Kazimierzowi Kutzowi akt powołania na marszałka seniora Senatu.
Marszałek senior odbiera ślubowania senatorskie oraz przeprowadza wybór marszałka Senatu. Spotkanie prezydenta z Kutzem trwało około pół godziny. Po spotkaniu Kutz powiedział dziennikarzom, że wręczył Komorowskiemu pracę doktorską śląskiego historyka dotyczącą historii autonomii w Europie w kontekście autonomii śląskiej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.10.2011

Ochojska z nagrodą

Janina Ochojska, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej dostała nagrodę Humanitarian Hero of the Year. Odebrała ją wczoraj w Brukseli na konferencji AidEx w Brukseli.
Polka pokonała pozostałych czterech kandydatów nominowanych do nagrody. Byli to Tom Henderson (Shelterbox), Karime Ouattara (Save the Children), Nicola Jones (ShelterBox) oraz Paul Sherlock (Oxfam).

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.10.2011

Nie będzie kolejnego strajku w Przewozach Regionalnych

W środę późnym wieczorem związki zawodowe porozumiały się z zarządem spółki, zarówno w kwestii podwyżek jak i innych stawianych postulatów. Jak poinformowała prezes Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska, pracownicy spółki - oprócz podwyżki w wysokości średnio 120 zł, którą dostali w sierpniu br., dostaną jeszcze średnio o 130 zł więcej od lipca 2012 r. i o 30 zł więcej od początku 2013 r.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.08.2011

Erika Steinbach zamierza odwiedzić Polskę

"Bild am Sonntag" pisze, że Erika Steinbach wykorzysta wizytę w Polsce, by odwiedzić miejsca związane z jej osobista przeszłością. Odwiedzi Rumię, skąd w 1945 r. uciekła z matką i rodzeństwem przed Armią Czerwoną. "Spotkam się tam z kobietą, która przed laty napisała do mnie list. Opowiedziała, że trzymała mnie w ramionach, gdy byłam dzieckiem. Dla mnie będzie to pierwsza podróż do miejsca urodzenia, z którego nie mam już żadnych wspomnień" - powiedziała Steinbach, cytowana przez "Bild am Sonntag".

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.05.2011