Patrycja Maciejewicz

Pogłębiają się różnice pomiędzy najbogatszym a najbiedniejszym regionem w Polsce

Dlaczego stopniowo blednie gwiazda Śląska? Bo inne regiony Polski w końcu też zaczynają mieć autostrady.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.01.2013

Bogata Polska ucieka od biednej Polski

Przez ostatnie 10 lat pogłębił się podział na Polskę A i B. I będzie się nadal pogłębiał - mówią ekonomiści. Kto rośnie najszybciej? Metropolie i tereny wokół nich. I te, które są zasobne w bogactwa naturalne. Rejony uprzemysłowione. Przez ostatnie 10 lat PKB Szczecina wzrosło o 14 proc., a Warszawy o 59 proc. Bogaty w miedź region legnicko-głogowski rozwinął się w tym czasie o ponad 100 proc.!

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.12.2012

Miliony z mandatów na radarze

Noga z gazu. Radarowy bat na kierowców lada chwila rozkręci się z pełną mocą. Piraci drogowi będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Fiskus chce z nich w przyszłym roku ściągnąć aż... sto razy więcej pieniędzy niż w tym!

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.11.2012

Karawana mrówek: handel przygraniczny zwiększa nasz eksport na Wschód o jedną czwartą. I rośnie

Codziennie tony żywności, materiałów budowlanych i części samochodowych wyjeżdżają przez wschodnią granicę Polski. W bagażnikach prywatnych aut . Handel przygraniczny zwiększa nasz eksport za Bug o jedną czwartą. I mocno rośnie.
W sobotnie popołudnie Siergiej utknął w sznurze samochodów, które czekają na przejściu granicznym w Sławatyczach. Wczesnym rankiem wyjechał z Brześcia z kolegą, odstał kilka godzin w Domaczewie, po białoruskiej stronie, zakupy robił w Białej Podlaskiej. Jak co tydzień.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.08.2012

Polska gospodarka rozpoczęła hamowanie. Wyniki coraz słabsze.

- Sytuacja polskiego przemysłu pogarsza się w dość szybkim tempie i coraz bardziej prawdopodobne jest, że w kolejnych miesiącach notować będziemy spadki produkcji w ujęciu rocznym - uważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.07.2012

Czy Polskę stać na pożyczanie innym?

Opozycja grzmi: rząd pożycza pieniądze MFW na ratowanie bogatszych. Rząd się broni, że to solidarność europejska. Ekonomiści są w tej sprawie podzieleni. Czy Polskę stać na pożyczanie pieniędzy innym krajom?

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.12.2011

Damy miliardy na ratowanie Unii

- Bój toczy się o to, żeby świat uwierzył, że strefa euro staje na nogi, i nie jestem pewien, że ten efekt udało nam się uzyskać - powiedział wczoraj rano premier Donald Tusk, podsumowując szczyt.
Mimo to Polska postanowiła wymiernie - jak nigdy dotąd - zaangażować się we wzmacnianie strefy euro. Przywódcy obradujący w Brukseli zdecydowali, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy zostanie zasilony kwotą 200 mld euro, z czego około 50 mld euro miałoby pochodzić od państw nieposługujących się tą walutą. Czyli między innymi i od nas.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2011

120 tysięcy Polaków uciekło z zielonej wyspy

Choć patrząc na wskaźniki ekonomiczne, byliśmy prymusem na tle europejskiej mizerii, to Polacy znów zaczęli emigrować z kraju. Można się cieszyć, że przynajmniej nie zasilają szeregów bezrobotnych, ale... dla Polski to strata i demograficzny problem w przyszłości.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.10.2011

Lojalny jak emigrant

NBP oblicza, że w szczycie emigranci przesłali w przeliczeniu 20 mld zł (5,3 mld euro). Teraz transferowane kwoty są o około 15-20 proc. niższe. W pierwszym kwartale tego roku było to około 3,3 mld zł. - Nie potwierdziły się opinie, że w kryzysie ludzie będą masowo wracać z emigracji. O wracających z Wysp było głośno w mediach, ale nie szły z tym w parze choćby dane o skupie funtów w kantorach, który utrzymuje się nadal na wysokim poziomie - mówi "Gazecie" Józef Sobota, dyrektor departamentu statystyki w NBP.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.08.2011

Kto naprawdę nie ma pracy, czyli mapa bezrobocia

Jak wygląda prawdziwa mapa polskiego bezrobocia? Liczba rzeczywiście szukających pracy jest o jedną piątą mniejsza niż w rejestrach pośredniaków. Na Warmii i Mazurach realne bezrobocie jest niższe aż o połowę

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.06.2011