Michał Danielewski

Niemieckie dziedzictwo Poznania. Chcą odbudować pomnik Cesarza

Zaczęło się od Hansa Paasche, Niemca, Wielkopolanina, przyjaciela Róży Luksemburg. Projekt przypominający tę postać powstał w ramach cyklu Wielkopolska: Rewolucje. Ale jego twórcy chcą pójść dalej w przypominaniu niemieckiego dziedzictwa miasta. W planach mają... odbudowę pomnika Fryderyka III.
- Nazywam się Paasche, byłem oficerem marynarki, a teraz jestem rewolucjonistą - te słowa 37-letni Hans wypowiedział w Berlinie w 1918 roku. Ponad 90 lat później jego wielkopolskie korzenie odkryli gimnazjaliści z Krzyża.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.12.2012

Niech żyje apolityczna kultura

Czy artysta na miejskim etacie ma czapkować władzy? Czy ma prawo do swoich poglądów? W Poznaniu wybierają pierwszą opcję
Dyrektorzy miejskich placówek wzięli na celownik legendarny Teatr Ósmego Dnia. "My, niżej podpisani, identyfikujemy się ze stwierdzeniem, że kultura finansowana ze środków publicznych winna być apolityczna, bowiem jest adresowana do wszystkich odbiorców niezależnie od ich poglądów" - napisali w liście, nawiązując do sporu szefowej Ósemek Ewy Wójciak z odpowiedzialnym za kulturę wiceprezydentem miasta Sławomirem Hincem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.08.2010

20 lat Malty: Teatr nie z tej ziemi, w tym mieście

Ten festiwal przez 20 lat swojego istnienia rozkochał w sobie poznaniaków - nie wyobrażamy już sobie miasta bez Malty. Przez lata impreza angażowała mieszkańców - ku ich uciesze - w zwariowane akcje artystyczne. Choć czasami publiczność nie wiedziała, czy bić brawo, czy raczej wzywać policję.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.07.2010