Katarzyna Wiśniewska

Episkopat nie chce konwencji o zwalczaniu przemocy

Polska podpisała we wtorek w Strasburgu konwencję o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Według Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, przygotowanie do ratyfikacji potrwa około dwóch lat. W tym czasie zostanie m.in. zlikwidowana rozbieżność między polskim prawem a konwencją.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.12.2012

Zakazany ornat smoleński

Jak się okazuje, ornat sprezentował jezuitom bydgoski Klub "Gazety Polskiej" (tygodnik forsuje tezę, że prezydencki tupolew nie uległ wypadkowi, ale runął na ziemię wskutek zamachu). Szatę najpierw uroczyście przekazano księdzu, a on ją poświęcił. Po czym się w nią ubrał przy ołtarzu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.09.2012

Religia nie powinna być uczona w sposób archaiczny, jak teraz

Prof. Henryk Samsonowicz, minister oświaty w rządzie Tadeusza Mazowieckiego w 1990 r. przywrócił religię do szkół. Dziś nie wyklucza, że religia powinna wrócić do salek katechetycznych. - Nauczanie religii w obecnym kształcie przynosi szkodę i uczniom i samemu przedmiotowi - mówi w rozmowie tygodnia "Gazety". I rozlicza grzechy główne religii w szkole.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.08.2012

Cyryl I w Warszawie. Dzieje się historia.

"Bez szczerej wiary nie uda się osiągnąć wybaczenia, które powinno przybliżyć do siebie oba narody, które poniosły tyle ofiar w wyniku wojen i rewolucji XX wieku" - napisał dla "Gazety" prawosławny metropolita Hiłarion. Dziś Kościół katolicki w Polsce i rosyjska Cerkiew podpiszą historyczne przesłanie do narodów Polski i Rosji

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.08.2012

Po pielgrzymce Radia Maryja na Jasną Górę: ojciec Rydzyk zachowuje się, jakby Polska była pod zaborami.

Przekaz był jasny: Polska jest ciemiężona. Z jasnogórskich przemówień (biskupi jak zawsze nie zawiedli Rydzyka) można wywnioskować, że Polska to kraj niemal totalitarny, w którym prawda płynie z ''podziemnych'' mediów - Radia Maryja i TV Trwam.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.07.2012

Co zniechęca katolików do Kościoła.

Duchowni mają się czym martwić. Socjolog ks. Wojciech Sadłoń z ISKK przekonuje, że to efekt zaniku wiary. - A to skutkuje tym, że nie chce nam się w niedzielę wstać i pójść do kościoła - twierdzi. To interpretacja o tyle komfortowa, że za łaskę boską (lub jak kto woli ''gen wiary'') trudno odpowiadać. Ile winy leży jednak po stronie samego Kościoła, a nie dylematów metafizycznych?

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.06.2012

Odpis na tacę, czyli 0,3 proc. podatku dla Kościoła

Zmiany w finansowaniu Kościoła. Rząd chce, by na Kościoły i związki wyznaniowe można było przeznaczać 0,3 proc. podatku. Dobrowolny odpis od podatku ma zastąpić Fundusz Kościelny. Byłby on możliwy od przyszłego roku, a od 2014 r. Kościoły same płaciłyby już składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne swoich duchownych.
Przedstawiciele rządu rozmawiali o tym z hierarchami na spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. - To bardzo ważny początek dyskusji o finansowaniu Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce - powiedział wczoraj minister cyfryzacji i administracji Michał Boni.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.03.2012

Kościół kontra pedofile

Zero tolerancji dla pedofilii - obiecuje polski Kościół. Ale odszkodowań za czyny księży pedofilów - tak jak jest w innych krajach - płacić nie zamierza.
Mała skuteczność polskiego Kościoła w wyjaśnianiu skandali pedofilskich niepokoi katolickich intelektualistów. "Tygodnik Powszechny" wydrukował właśnie "Dekalog wobec pedofilii": "Walczmy z hipokryzją, wspierajmy jawność. Hipokryzją jest przekonanie, że można budować image Kościoła, ukrywając zło. Jako Kościół jesteśmy odpowiedzialni za pedofilów w swoich szeregach" - napisali.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.03.2012

Boże, daj nam Węgry

'Gość Niedzielny'' wysłał reportera na Węgry, żeby przekonać się na własne oczy, że premier Victor Orbán to ofiara obrzydliwej zachodniej nagonki. Wycieczka okazała się bezcenna. ''Europa będzie jeszcze dziękować Węgrom za Orbána. O ile naprawie państwa nie przeszkodzi międzynarodowa histeria wokół >>węgierskiej dyktatury<<'' - pisze dziennikarz ''Gościa''. Jest wyraźnie pod wrażeniem ''przywódcy, który ma czelność iść swoją drogą, () chce silnych Węgier w silnej Europie zamiast roli grzecznego chłopca przytakującego silniejszym graczom''.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.01.2012

Kościół, lewica, monolog

Właściwie nie ma tu o czym dyskutować. "Kościół lewica monolog" - prowokacyjne hasło przewodnie najnowszego "Znaku" (styczeń 2012 r.), a zarazem trawestacja tytułu książki Adama Michnika "Kościół lewica dialog", oddaje stan rzeczy: między Kościołem a lewicą jest dziś mur umacniany przez obie strony.
Wydaje się, że dialog, który był możliwy w latach 70. i 80., został dawno pogrzebany. Dlaczego? Zdaniem prof. Andrzeja Friszkego "Kościół sam obciął swoje lewe skrzydło, zdolne do komunikowania się z inteligencją i światem współczesnym".

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.01.2012