Paweł P. Reszka

Neofaszystowski atak w Lublinie. Kolejny raz!

Tomasz Pietrasiewicz, założyciel i szef Ośrodka Brama Grodzka Teatru NN zajmującego się dokumentacją żydowskiego dziedzictwa Lublina, mieszka na parterze bloku w śródmieściu Lublina. W poniedziałek wieczorem sąsiad zauważył paczkę na parapecie okna. Podejrzanym ładunkiem zajął się policyjny pirotechnik. Paczkę przewieziono na poligon pod Zamościem i zdetonowano. - Była to atrapa skonstruowana tak, by przypominała prawdziwą bombę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.11.2011

Czas patriotów

Na masce samochodu dr. Dariusza Libionki, historyka Holocaustu, szefa działu naukowego Muzeum na Majdanku, neofaszyści namalowali swastykę. - Tym razem podpisali się bardzo wyraźnie - mówi Libionka.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.09.2011

Zły czas dla Sprawiedliwych

Szkoła w podlubelskiej Kalinówce chciała nosić imię Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ale nie będzie, gdyż jej dyrekcja nieoczekiwanie wycofała się z pomysłu. Nie spodobał się wójtowi, bo... śledzi debatę o książce Grossa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.04.2011

Chcą zarobić na domenach obozów koncentracyjnych

Muzeum na Majdanku właśnie zmieniło domenę internetową z "pl" na "eu". Ma to pomóc w walce ze zwrotem "polskie obozy koncentracyjne" w zachodnich mediach. Inne muzea dostają propozycje od osób, które liczą na szybki zarobek.
Szukając w internecie informacji o hitlerowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku, który pochłonął blisko 80 tys. ofiar, trafimy na stronę Państwowego Muzeum na Majdanku. Dotychczasowy adres - www.majdanek.pl, teraz - www.majdanek.eu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.02.2011

Dwie cegły ze swastyką w okno

Atak na szefa Bramy Grodzkiej. W piątek wieczorem nieznani sprawcy obrzucili cegłami mieszkanie Tomasza Pietrasiewicza, twórcy znanego na całym świecie Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Do mieszkania wrzucili też petardę. Na cegłach ktoś namalował swastyki

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.12.2010

Rzeczy po ofiarach utracone bezpowrotnie

Gmina Poniatowa remontuje drogę. Jej część biegnie przez dawny, hitlerowski obóz pracy oraz jeniecki. Koparki odsłoniły rzeczy po więźniach: naczynia, sztućce, numery identyfikacyjne. Gmina zwlekała z powiadomieniem archeologów. - Część znalezionych przedmiotów odkupiliśmy od robotników za parę złotych - mówi Artur Podgórski, historyk badający dzieje tego miejsca.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.08.2010