jsat

Nowicka: nie ma w tym nic nagannego

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka z Ruch Palikota oświadczyła, że nie była i nie jest na liście płac przemysłu aborcyjnego.
- W związku z nasilającą się na mnie nagonką wywołaną przez proces, jaki wytoczyłam pani Joannie Najfeld za pomówienia pod moim adresem oświadczam, że nie byłam i nie jestem na liście płac przemysłu aborcyjnego - powiedziała Nowicka na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.11.2011

Katolicka szkoła przeprasza za paradę w stylu nazistowskim

Prywatna szkoła katolicka w północnej Tajlandii przeprosiła za paradę, w czasie której grupa jej uczniów przebrana w nazistowskie mundury wykrzykiwała "Heil Hitler". Impreza oburzyła działaczy organizacji żydowskich - podała w środę lokalna prasa.
Zdjęcia z parady wraz z apelem do tajskich przywódców chrześcijańskich o jej potępienie opublikowało na swoich stronach internetowych Centrum Szymona Wiesenthala.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.09.2011

Papież o "rutynowych" wiernych

Podczas mszy św. we Fryburgu Bryzgowijskim w Badenii-Wirtembergii w Niemczech Benedykt XVI przestrzegał przed "rutyną wiary" i apelował o jej odnowę. Mówił, że nie można postrzegać Kościoła wyłącznie jako "aparatu".
W homilii podczas mszy św. na miejscowym lotnisku papież wyraził radość, że na liturgię przybyli wierni z różnych części Niemiec oraz z krajów sąsiednich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.09.2011

Będą demonstracje przeciw wizycie papieża

Ponad 60 niemieckich organizacji weźmie udział w planowanej na 22 września demonstracji w Berlinie przeciwko wizycie Benedykta XVI w niemieckim parlamencie. Organizatorzy poinformowali, że spodziewają się nawet 20 tysięcy uczestników protestu.

- Nie krytykujemy religii ani jej wyznawców, ale politykę papieża, która dyskryminuje homoseksualistów, lekceważy prawa kobiet, w tym do aborcji i stosowania środków antykoncepcyjnych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.09.2011

Socjaldemokraci wygrali wybory w Meklemburgii?

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) wygrała wybory w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, zdobywając 36,5 proc. głosów i pozostanie przy władzy w tym regionie - wynika z prognoz wyborczych, podanych przez telewizję ZDF.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.09.2011

Kanclerz Merkel najbardziej wpływową kobietą świata wg "Forbesa"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel znalazła się na pierwszym miejscu listy najbardziej wpływowych kobiet świata, opublikowanej przez magazyn "Forbes".

- Nasza lista odzwierciedla różnorodne i dynamiczne drogi do władzy współczesnych kobiet, niezależnie od tego, czy chodzi o kierowanie narodem, czy określanie najważniejszych spraw naszych czasów - powiedziała Moira Forbes, prezes i wydawca "ForbesWoman".

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.08.2011

Kohl krytykuje politykę zagraniczną Niemiec

Niemcy już parę lat temu przestały być obliczalnym mocarstwem zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej - ocenił były niemiecki kanclerz Helmut Kohl w wywiadzie dla pisma "Internationale Politik".

Jak powiedział, spoglądając na minione kilka lat, zadaje sobie pytanie, "gdzie dziś stoją Niemcy i czego właściwie chcą".

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.08.2011

SLD chce ponadpartyjnego porozumienia w sprawie armii

Minimum stutysięczna armia, utrzymanie wydatków na poziomie 1,95 PKB, stworzenie systemu obrony przeciwlotniczej, odbudowa marynarki wojennej, zwiększenie wynagrodzeń żołnierzy - to elementy programu SLD dot. poprawy sytuacji w armii, wokół którego Sojusz chce ponadpartyjnego porozumienia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.08.2011

Zmieniające się koszulki dla niemieckich neonazistów

Uczestnicy festiwalu rockowego w Niemczech, zorganizowanego przez skrajną prawicę, dostali w prezencie koszulki, na których ukryte było hasło, zachęcające do zerwania z prawicowym ekstremizmem. Pojawiało się ono jednak dopiero po pierwszym praniu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.08.2011

Mur berliński nie był błędem?

Ponad jedna trzecia mieszkańców stolicy Niemiec nie uważa, że decyzja sprzed 50 lat o budowie muru berlińskiego była błędna - wynika z sondażu, którego rezultaty opublikował dziennik "Berliner Zeitung". 10 proc. respondentów zgadza się z opinią, że z ówczesnego punktu widzenia decyzja ta była "w pełni słuszna". Kolejne 25 proc. twierdzi, że rozpoczętą 13 sierpnia 1961 roku budowę muru można uznać za częściowo słuszną.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.08.2011