Rafał Zieliński

W piątek startuje jazzowy maraton, czyli 50. Jazz nad Odrą

Mało który festiwal może poszczycić się tak długą historią, tak długą listą gwiazd, które gościł, i tak wielkim znaczeniem, jakie ma dla polskiego jazz - Jazz nad Odrą obchodzi w tym roku pięćdziesiąte urodziny. Jubileuszowa edycja rozpocznie się w piątek.
JnO to, obok stołecznego Jazz Jamboree i krakowskich Zaduszek Jazzowych, jeden z najstarszych polskich festiwali muzyki improwizowanej. Jego historia zaczęła się 7 marca 1964 roku w klubie Pałacyk, gdzie odbył się pierwszy przegląd studenckich zespołów jazzowych Jazz nad Odrą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.04.2014

Muzyka kruszy mury czyli Plastic People of the Universe

Zespół The Plastic People of the Universe to ucieleśnienie hasła "muzyka kruszy mury" i symbol czeskiej opozycji antykomunistycznej. Związany z nim poeta Ivan Martin Jirous przyjedzie w czwartek do Wrocławia. Po upadku komunizmu Ivan Martin Jirous nadal pisze wiersze, prozę, a nawet bajki dla dzieci, wydaje pod pseudonimem "Szajbus" i jest żywą kroniką undergroundu. Spotkanie z Ivanem Martinem Jirousem i wokalistką Dášą Lokatą w czwartek w Mediatece (pl. Teatralny 5) o godz. 20.30. Wstęp wolny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.07.2011

Rockmani zagrają w zajezdni na rocznicę Solidarności

Grabiszyńska 184 - pod tym adresem przed 30 laty powstawała wrocławska "Solidarność". W piątek z tej okazji wystąpią tu gwiazdy polskiego rocka.

Zamiast akademii ku czci - rockowy koncert, zamiast przemówień - gitarowe przeboje, zarówno te współczesne, jak i te sprzed lat, a zamiast polityków - gwiazdy polskiej estrady. Tak mają wyglądać obchody wydarzeń sprzed trzech dekad, kiedy na terenie tej zajezdni zawiązywała się dolnośląska "Solidarność".

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.08.2010

Wrocław: Kręcą film o scenie punkowej lat 70. i 80.

Wrocław był wtedy jednym z najważniejszych ośrodków nowej, niezależnej sceny muzycznej w Polsce - mówią autorzy dokumentu.

Wśród jego autorów jest były dziennikarz wrocławskiej "Gazety Wyborczej" Cezary Marszewski. Reżyserem i współtwórcą scenariusza jest Tomasz Nuzban, trzecim twórcą jest Marek Świerk. Autorzy chcą pokazać początki punkowego ruchu w stolicy Dolnego Śląska na przełomie lat 70. i 80. Jako roboczy tytuł filmu wybrali cytat z jednego z najważniejszych polskich utworów punkowych, czyli "Wszyscy pokutujemy" grupy Sedes.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.08.2010