Marcin Bielesz

Neofaszystowski atak w Lublinie. Kolejny raz!

Tomasz Pietrasiewicz, założyciel i szef Ośrodka Brama Grodzka Teatru NN zajmującego się dokumentacją żydowskiego dziedzictwa Lublina, mieszka na parterze bloku w śródmieściu Lublina. W poniedziałek wieczorem sąsiad zauważył paczkę na parapecie okna. Podejrzanym ładunkiem zajął się policyjny pirotechnik. Paczkę przewieziono na poligon pod Zamościem i zdetonowano. - Była to atrapa skonstruowana tak, by przypominała prawdziwą bombę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.11.2011

Polscy Żydzi nadal nie mają swoich ulic w Biłgoraju

Biłgorajscy radni zrezygnowali z głosowania nad nadaniem dwóm ulicom w mieście imienia historycznych postaci polskich Żydów: Berka Joselewicza i Isaaka Bashevisa Singera. Inicjatorami złożenia projektu uchwały byli miejscowi przedsiębiorcy, którzy założyli Fundację Biłgoraj XXI i członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego im. Isaaka Bashevisa Singera, które stawia sobie za cel promocję ziemi biłgorajskiej, miasta i twórczości pisarza uhonorowanego za swą twórczość Literacką Nagrodą Nobla w 1978 r.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.07.2011

"Pornografia klozetowa". W Biłgoraju zamalowali Singera

Dziś biłgorajscy radni mają decydować o nadaniu jednej z ulic imienia Isaaka B. Singera. Nie wiadomo, jaka będzie ich decyzja, bo parę dni temu ktoś zniszczył graffiti z portretem noblisty, powstałe tydzień temu podczas międzynarodowego festiwalu ku jego czci. Burmistrz Rosłan ma świadomość, że dla pewnego środowiska Singer to wciąż kontrowersyjny temat. Nawiązuje do skandalu, który wybuchł w 2005 r., kiedy to próbował nazwać niewielką uliczkę w mieście imieniem żydowskiego pisarza.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.07.2011

Köhler w Skierbieszowie

Tu urodził się 68 lat temu jako dziecko niemieckich osadników mieszkających w domu po wypędzonych Polakach. Spotkanie z nim zaplanowano w symbolicznym miejscu - Gimnazjum im. Dzieci Zamojszczyzny. Szkoła stoi dokładnie tam, gdzie w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. Niemcy zgonili polskich mieszkańców wsi. Wywieziono ich do obozu przejściowego w Zamościu, skąd trafiali dalej na roboty przymusowe do Niemiec albo do Auschwitz. Na ich miejsce przyjeżdżali niemieccy osadnicy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.05.2011

Pożegnanie arcybiskupa Życińskiego przez trzy dni

Uroczystości pogrzebowe abp. Józefa Życińskiego będą trwały trzy dni. Na sobotni pogrzeb do Lublina przyjedzie prezydent Bronisław Komorowski. Kondolencje Polakom złożył wczoraj papież Benedykt XVI.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.02.2011

Nagroda Pojednania Polsko-Ukraińskiego dla Marcina Wojciechowskiego

Jacek Kuroń, Mykoła Riabczuk, Jerzy Kłoczowski, a teraz Marcin Wojciechowski. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" znalazł się w chlubnym gronie laureatów Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sobotę na granicy polsko-ukraińskiej w miejscowościach Kryłów i Krecziw przy okazji Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. Marcin nie mógł przyjechać do Kryłowa. Jest teraz w Moskwie i kwestie wizowe uniemożliwiły mu przyjazd.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.08.2010