Wykopmy Rasizm ze Stadionów - Fussball ohne Rassismus

CNN o nowej fali antysemityzmu na stadionach. Głównym przykładem jest Polska

Na stronie internetowej amerykańskiej telewizji CNN ukazał się materiał poświęcony antysemityzmowi na piłkarskich stadionach, przede wszystkim w Polsce. Ilustruje go duże zdjęcie kiboli Lecha Poznań, którzy odsyłali piłkarzy i fanów Widzewa "do gazu". "Przyśpiewki jak z lat 40. Reakcja minimalna" - relacjonuje CNN.
Przed trzema miesiącami, podczas meczu z Widzewem Łódź, poznańscy kibole śpiewali wspomniane słowa. Prokuratura uznała, że nie jest to przestępstwo, bo adresatami okrzyków byli kibice przeciwnej drużyny, a nie Żydzi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.01.2014

Walka z rasizmem na EURO 2012

17 czerwca 2011 r., podczas gali Fair Play w warszawskim Hotelu Sobieski, miało miejsce uroczyste wręczenie tegorocznej Europejskiej Nagrody dla Kibiców Piłki Nożnej dla antyrasistowskiego Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’. Jury nagrody składa się z przedstawicieli UEFA, Komisji Europejskiej, Rady Europy, Miasta Brukseli, Europejskiej Sieci Mediów Sportowych oraz międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Sportu i Postaw Obywatelskich. W imieniu Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ nagrodę odebrał Jacek Purski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.06.2011

Kościół: "Nie" dla piwa na stadionach

Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zaapelował do rządu i parlamentarzystów o zablokowanie ustawy wprowadzającej sprzedaż piwa na stadionach. - Jeżeli chcemy mieć bezpieczne stadiony to trzeba wyeliminować czynniki, które bezpieczeństwu zagrażają. Alkohol, który tak łatwo pobudza agresję jest jednym z tych najważniejszych- .- mówi „Rz" ks. kanonik Zbigniew Kaniecki, sekretarz Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.06.2011

Antykibolski pakiet na Euro 2012

Nowe przepisy antykibolskie mają obowiązywać już przed i podczas Euro 2012. 31 maja przyjął je rząd i skierował do parlamentu, który ma je przegłosować przed wakacjami. Obowiązywać mają po 30 dniach od ogłoszenia - zapewne wejdą w życie już w trakcie nowego sezonu ligowego ekstraklasy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.06.2011

Sommermärchen oder Sommerschande

Seit Monaten hält ein "Hooligan-Krieg" das Gastgeberland der nächsten Europameisterschaften in Atem. Es hat schon Tote und Verletzte gegeben. Anfang Mai demolierten Randalierer beim Pokalfinale in Bydgoszcz ein ganzes Stadion, mit der Polizei lieferten sie sich eine regelrechte Schlacht. "Auf den Rängen treiben Mörder, Drogendealer und Kleinkriminelle ihr Unwesen", erklärte Premierminister Donald Tusk und ließ mehrere Stadien für Zuschauer sperren.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.06.2011

Komunikat Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’

‘Wasza praca jest bardzo potrzebna Polsce. Dziękuję!’ – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, wręczając Marcinowi Kornakowi, prezesowi Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
4 czerwca prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z okazji Dnia Wolności z działaczami organizacji pozarządowych – zasłużonymi w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. Janina Ochojska, Jerzy Owsiak oraz Marcin Kornak.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.06.2011

Kibole - rząd. Do przerwy 0:1 - Rozmowy stadionowe

Premier Donald Tusk rozwinął szeroki front w wojnie z agresywnymi kibicami piłkarskimi. Dorobił się tysięcy wrogów, ale zyskał też nieoczekiwanych koalicjantów. Z decyzją o zamknięciu trybun nie zgodzili się bywalcy meczowi, co normalne, ale protestowały też kluby, organizator ligowych rozgrywek Ekstraklasa SA, prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Głos krytyczny zabrał również lider opozycji Jarosław Kaczyński. Ale 54 proc. Polaków, poproszonych o opinię przez Homo Homini, poparło ruch premiera (63 proc. uznało jednak, że to nie zlikwiduje problemu agresji na stadionach).

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.05.2011

Płomienna Wiara (Lecha) i kasa

Gdy Donald Tusk i prokurator generalny Andrzej Seremet licytują się w pomysłach na zakazy i kary dla chuliganów stadionowych, wyważają otwarte drzwi. Prawo istnieje, tyle że pozostaje martwe. Jego egzekwowanie nie leży w interesie klubów, bo kibole napędzają fanatyzmem biznesową machinę. Taki system wzajemnych korzyści wyrósł i dojrzał pod nazwą Lech Poznań. W jaki sposób doszło do wynaturzeń?

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.05.2011

Tusk grozi klubom

Wczoraj Tusk spotkał się z prezesami 16 klubów Ekstraklasy, zażądał współpracy w walce z kibolami. - Jest wiele narzędzi prawnych, np. zakazy stadionowe, z których mogą korzystać kluby. Ale robią to bardzo rzadko. Trzeba umieć, chcieć i mieć odwagę, by je stosować - mówi premier.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.05.2011

Kibolska zaraza przenosi się na inne dyscypliny

W miniony weekend kibole żużlowego Betardu Sparty Wrocław zdewastowali stadion Unii Leszno. Włamali się tam w nocy, sprayami wypisali na murach swoje idiotyczne hasła, niemające nic wspólnego ze sportem, zdewastowali krzesełka i mieszczący się na stadionie lokal. Niby to nie są wyczyny kalibru, z jakimi mamy do czynienia na futbolowych stadionach, ale nie lekceważyłbym ich i traktował tak samo poważnie jak te, do których doszło niedawno na bydgoskim stadionie podczas finału piłkarskiego Pucharu Polski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.05.2011