bw

Szef Memoriału zatrzymany podczas powyborczych protestów w Moskwie

Siły specjalne rosyjskiej policji OMON (odpowiednik PRL-owskiego ZOMO) zatrzymały 250 opozycjonistów, którzy dziś przyszli na plac Triumfalny w Moskwie, aby zaprotestować przeciwko sfałszowaniu przez władze wyników niedzielnych wyborów do Dumy Państwowej.
Wśród zatrzymanych są liderzy liberalnej Solidarności i demokratycznego Jabłoka Borys Niemcow i Siergiej Mitrochin, a także szef stowarzyszenia Memoriał Oleg Orłow i znana dziennikarka Bożena Ryńska.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.12.2011

Dzisiejsze 38-latki oraz 58-latkowie będą pracować do 67. roku życia

Kobiety, które dziś mają 38 lat lub mniej oraz mężczyźni 58-letni i młodsi będą pracować do 67. roku życia, jeżeli w życie wejdą proponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym.
W informacji opublikowanej na stronie internetowej kancelarii premiera napisano, że dłuższy okres oznacza wyższe emerytury, zwłaszcza dla kobiet. Wskazano, że dziś 38-letnia kobieta, która przejdzie na emeryturę w nowym systemie w 2040 r. w wieku 67 lat, będzie miała blisko dwukrotnie wyższą emeryturę, niż gdyby przeszła na emeryturę w wieku 60 lat.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.11.2011

Gazociąg Północny oddany do użytku

Gazociąg Północny (Nord Stream) został dziś oddany do użytku. Przywódcy Niemiec, Rosji, Francji i Holandii odkręcili symboliczny kurek pierwszej nitki podmorskiego gazociągu w jego końcowym terminalu w niemieckim Lubminie.
Na ceremonię uruchomienia magistrali zaproszono blisko 500 honorowych gości. "To podkreśla europejski charakter tego jednego z najważniejszych współczesnych projektów" - powiedział prezes konsorcjum Nord Stream Matthias Warnig.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.11.2011

Światowy Kongres Żydów: Nie ma mowy o jakimkolwiek bojkocie Polski

Polskie media opierając się na artykule Menachema Rosensafta twierdzą, że Światowy Kongres Żydów wzywa do ekonomicznego bojkotu Polski. Ani do takiego bojkotu nie wzywamy, ani go nie rozważamy, ani o nim nie dyskutujemy - stwierdza organizacja w oficjalnym oświadczeniu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.03.2011

Komisarz UE: a może zrezygnować z energii atomowej?

Zdaniem komisarza UE ds. energii Guenther Oettingera "po katastrofie nuklearnej w Japonii Unia powinna zastanowić się nad tym, czy w przyszłości będzie mogła zrezygnować z wykorzystywania energii atomowej". Oettinger wygłosił taką opinię w nadanym dziś wywiadzie dla telewizji ARD.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.03.2011

Brandenburgia i Berlin do Polski: nie budujcie elektrowni atomowej

Niemiecki rząd podjął we wtorek rano decyzję o natychmiastowym wyłączeniu siedmiu najstarszych działających w Niemczech reaktorów atomowych. Jeszcze przed spotkaniem z Merkel premier sąsiadującego z Polską niemieckiego landu Brandenburgia Matthias Platzeck oraz przedstawiciele władz Berlina wyrazili nadzieję, że po katastrofie w Japonii polski rząd przemyśli swoje plany budowy pierwszej elektrowni atomowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.03.2011

Mińsk nie chce dziennikarza "Gazety"

Władze białoruskie nie wpuszczą we wtorek dziennikarza "Gazety" na konferencję prasową ministrów spraw zagranicznych Białorusi oraz Polski i Niemiec.
Białoruski MSZ poinformował Warszawę w piątek wieczorem, że korespondent "Gazety" Andrzej Poczobut nie otrzyma akredytacji na udział w obsłudze misji obu europejskich ministrów. Poczobut weźmie więc udział wyłącznie w oddzielnym spotkaniu ministrów Radosława Sikorskiego i Guido Westerwelle z dziennikarzami z krajów UE.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.10.2010

Niemiecki Kościół bije się w piersi

- Kościół zawiódł ofiary molestowania przez duchownych - oświadczył w poniedziałek abp Robert Zollitsch, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. Zollistch powiedział na spotkaniu Konferencji w Berlinie, że problem molestowania przez duchownych został spostrzeżony przez Kościół "zbyt późno".

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.09.2010