Adam Zadworny

Powrót jumaka biedaka

Niemcy z wioski położonej przy granicy z Polską ścierpieli kradzież wiertarki, kosiarki, miedzianego dachu, a nawet cielaków. Ale kiedy zniknął traktor, usypali na granicy kamienny mur

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.12.2013

Porozumienie szczecińskie: Sierpień, 32 lata temu

Marian Jurczyk nie ma Porozumień Sierpniowych, które podobno przechowywał. Być może zrujnowana świetlica stoczniowa, w której je podpisano, będzie kiedyś pełniła funkcję edukacyjną.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.08.2012

Ziobryści wyzwalają Szczecin. Dzisiaj przeczytane

Według partii Zbigniewa Ziobry pod nazwą Solidarna Polska, 26 kwietnia 1945 r. Szczecin został wyzwolony.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.04.2012

Szczecin na filmie z 1946 r. Propaganda i prawda

Bierut uciekał z trybuny, wiciowcy obcinali czerwone krawaty zetwuemowcom, harcerzom zastąpiły drogę czołgi - to wymazane przez propagandę odsłony zlotu "Trzymamy straż nad Odrą", który odbył się w Szczecinie 66 lat temu. Portal Sedina.pl udostępnił 17 minut z dwóch archiwalnych filmów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.04.2012

Pomożecie? 41 lat temu Gierek w Szczecinie

24 stycznia 1971 r. w szczecińskiej stoczni, wtedy im. Adolfa Warskiego padło słynne zawołanie Edwarda Gierka "Pomożecie?". Przez długie lata z tym spotkaniem związany był mit epoki gierkowskiej, według którego po pytaniu Gierka padła odpowiedź "Pomożemy!"

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.01.2012

Rocznica nocnej rewolty w Szczecinie i pomocy Węgrom

55 lat temu szczecinianie wykazali się wielką ofiarnością wobec zaatakowanych przez sowietów Węgrów. W tym samym czasie, jako jedyni w bloku wschodnim, pomaszerowali na konsulat ZSRR i zdobyli go. W piątek otwarcie wystawy, wykład i odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.12.2011

Na pamiątkę węgierskiego powstania i rewolty w Szczecinie

55 lat temu szczecinianie wykazali się wielką ofiarnością wobec zaatakowanych przez sowietów Węgrów. W tym samym czasie, jako jedyni w bloku wschodnim, pomaszerowali na konsulat ZSRR i zdobyli go. Dzisiaj zaczynają się rocznicowe obchody tych niezwykłych wydarzeń.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.11.2011

Co się wydaje: Hitler obok Jana Pawła II

Honorowi Obywatele Miasta Szczecina, Danuta i Dariusz Okoniowie, Wydawnictwo Kampol.
Adolf Hitler, Jan Paweł II i generał Paweł Iwanowicz Batow obok siebie w książce "Honorowi Obywatele Miasta Szczecina" autorstwa Danuty i Dariusza Okoniów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.01.2011

Kup sobie wieżę Bismarcka. Za ile?

Za 690 tys. euro została wystawiona do sprzedaży na niemieckim eBay szczecińska wieża Bismarcka. Dziesięć lat temu miasto sprzedało ją za 353 tys. zł. Czy teraz ją odzyska? - Nie stać nas - mówią w biurze prasowym magistratu

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.01.2011

Sochański rozpoczyna kampanię z budzikiem

Powodem zapaści Szczecina jest zawłaszczenie miasta przez partie polityczne zajęte własnymi personalnymi sporami i partykularnymi interesami - mówi Bartłomiej Sochański, od czwartku oficjalny kandydat na prezydenta niezależnego obywatelskiego komitetu wyborczego Obudźmy Szczecin.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.09.2010