Europejskie Centrum Solidarności

PiS, klub Gazety Polskiej i anarchiści. Połączy ich ECS

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku chcą zakłócać anarchiści oraz klub "Gazety Polskiej" i PiS. Pierwsza - środowiska Klubu "Gazety Polskiej", które chce zaprotestować przeciwko "powołaniu na stanowisko dyrektora ECS osoby, która wyrzekła się polskiego obywatelstwa" - chodzi o Basila Kerskiego, który od 1979 r. mieszka w Niemczech i od lat 80. jest ich obywatelem. Druga pod tym samym hasłem - gdańskiego PiS z Anną Fotygą i posłem Andrzejem Jaworskim na czele.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.05.2011

Kerski dyrektorem ECS

42-letni Basil Kerski podpisał kontrakt na stanowisko dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Umowa obowiązuje do końca 2014 roku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.05.2011

List. Czego nie wiedział Zbigniew Bujak?

Szanowny Panie Redaktorze,
Tekst p. Zbigniewa Bujaka („Wściekłość bez dumy”, „Gazeta Wyborcza”, 14 kwietnia) zawierał nieprawdziwy i zniesławiający zarzut mówiący o „prostackiej manipulacji »konkursem «„ na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W języku współczesnych mediów takie określenie oznacza po prostu oszustwo. Zniesławienie dotyczy Prezydenta Gdańska, który ten konkurs przeprowadził, a także nas, którzy byliśmy członkami Komisji Konkursowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.04.2011

Lech Wałęsa zrezygnował z rady Europejskiego Centrum Solidarności

- Niech płyną beze mnie. Zlekceważono mnie, więc nie widzę powodu, by się dalej angażować w ECS - mówi były prezydent do władz Gdańska. Wałęsa od początku na stanowisku szefa placówki widział Bogdana Lisa, działacza opozycji demokratycznej w PRL-u, dziś niezależnego posła. Ale Lis nie mógł wystartować w konkursie - przeszkodą stał się wymóg m.in. wyższego wykształcenia. - Robiono wszystko, żeby Lis nie został dyrektorem - komentował Wałęsa, gdy prezydent Gdańska ogłosił Kerskiego szefem Centrum. - To mi się nie podoba i rezygnuję ze wszystkiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.04.2011

Wściekłość bez dumy

Wypowiedzi zamieszczone w tekście "Kerski - Polak z wyboru, ale obcy" Romana Daszczyńskiego i Katarzyny Włodkowskiej ("Gazeta", 21 marca) dotyczącym losów Europejskiego Centrum Solidarności wskazują jednoznacznie, co jest źródłem zagrożenia dla Centrum. To bohaterowie Sierpnia. Od zawsze intuicyjnie bałem się ludzi, którzy nadawali mi głośno tytuł "bohatera". Ani ja, ani znani mi Ojcowie Założyciele "Solidarności" nie uważali się za bohaterów. Dobrze pamiętam atmosferę rozmów z Bogdanem Lisem, Władysławem Frasyniukiem, Tadeuszem Jedynakiem czy Janem Rulewskim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.04.2011

Jestem na właściwym miejscu

Nie tylko PiS podnosi zarzut, że konkurs na szefa ECS był ustawiony pod Basila Kerskiego. Mówi o tym także środowisko skupione wokół innego bohatera Sierpnia ’80 Bogdana Lisa, któremu do PiS daleko. Bogdan Lis, po dymisji Macieja Zięby, istotnie mówił w prasie gdańskiej, że chce przejąć odpowiedzialność za ECS. A władze Gdańska dość wyraźnie dały do zrozumienia, że chcą, by bohaterowie Sierpnia wspierali ECS, ale by na jego czele stanął ktoś, kto nie jest postacią symboliczną.
Veröffenlichung/ data publikacji: 29.03.2011

Wolność i "Solidarność" - czyli jak to było

Przypomniana przez Europejskie Centrum Solidarności książka francuskiego socjologa Alaina Touraine'a o "S" to do dziś jedna z najciekawszych i najbardziej oryginalnych analiz ruchu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.03.2011

Kerski - Polak z wyboru, ale obcy

W prywatnych rozmowach można usłyszeć: - Kerski? No dobrze, ale co on ma wspólnego z dokonaniami "Solidarności"? Lis do udziału w rywalizacji jednak nie przystąpił, bo nie spełniał warunków konkursu, którymi były m.in. wyższe wykształcenie, biegła znajomość angielskiego oraz pięcioletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Prezydent Adamowicz: Nie sądzę, by warunki konkursu były specjalnie "wyśrubowane". Emocje wzbudziły dwa z nich - "wykształcenie wyższe" i "znajomość (biegła w mowie i piśmie) co najmniej jednego języka obcego".
Veröffenlichung/ data publikacji: 21.03.2011

Europejskie Centrum Solidarności to nie jest tylko muzeum

ECS nie chce być tylko muzeum i archiwum. Chcemy zakorzenić się w Gdańsku jako instytucja kultury, stać się trójmiejską czy pomorską agorą. Poza tym ECS zamierza omawiać zagadnienia historyczne i współczesne nie tylko w zamkniętym gronie Polaków, ale także z obcokrajowcami - w Polsce i za granicą. (Basil Kerski w rozmowie z Katarzyną Fidos)

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.03.2011

Kerski jak najbardziej na ECS

Pan Basil Kerski bez względu na formalne obywatelstwo jest człowiekiem dwóch kultur, człowiekiem Europy. Tym wszystkim, dla których forsowane od lat hasło promocji Polski w świecie, nie jest li tylko billboardowym sloganem, polecam wnikliwą lekturę dwujęzycznego "Dialogu", którym od lat kieruje, bohater tekstu "Nie będzie Niemiec dyrektorował"

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.03.2011