Marcin Wojciechowski

Więcej wartości, Tusku

Może Tusk wie, że sankcje wobec Węgier i tak nie zostaną uchwalone, bo Orbán pójdzie na ustępstwa? Być może liczy na wsparcie Budapesztu w negocjacjach budżetu Unii na lata 2014-20. Jednak słowa Tuska o politycznym wsparciu dla Węgier i jego ocena, że niektóre europejskie reakcje na rządy Orbána są nazbyt emocjonalne - to błąd.
Premier Tusk jako polityk podkreślający swój rodowód z "Solidarności", tak często odwołujący się do wartości w polskich sprawach, nie może być głuchy na wartości, gdy chodzi o inne państwo UE. Nawet tak bliskie polskiej duszy jak Węgry.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.01.2012

Kaliningrad bliżej Europy

Rosjanie z Kaliningradu studiujący czy spędzający weekendy w Trójmieście, a Polacy z Mazur i Pomorza jeżdżący do Kaliningradu po tanią benzynę bez wiz. Już za kilka miesięcy będzie to możliwe dzięki umowie o małym ruchu granicznym.
Umowę podpisali dziś w Moskwie szefowie dyplomacji Polski i Rosji Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow. - Ta umowa otwiera przed mieszkańcami Kaliningradu i Polakami szerokie możliwości kontaktów biznesowych, turystyki i zwykłych kontaktów międzyludzkich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.12.2011

Europa w szoku, że rozmawiamy z Moskwą

Tak jak dla Polski kluczem do Europy były stosunki z Niemcami, tak dla Rosji kluczem do Europy są stosunki z Polską - mówi dr Sławomir Dębski* dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.12.2011

Ma być cmentarz w Bykowni

W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski wmuruje kamień węgielny na cmentarzu polskich oficerów w podkijowskiej Bykowni. Będzie to czwarty cmentarz obok Katynia, Miednoje i Charkowa.
Komorowski przyjedzie do Bykowni razem z ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem. W lasku w Bykowni NKWD zabijało swe ofiary od końca lat 20., w czasie najkrwawszych czystek stalinowskich w latach 30. W 1940 r. pochowano tam ok. 2,5 tys. polskich oficerów zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.11.2011

Kijów odrzuca Europę

Po spotkaniu europejscy dyplomaci nie są w dobrych nastrojach. Prezydent Bronisław Komorowski był dobrym policjantem, rolę złego grał prezydent Christian Wulff. Odpowiedź Janukowycza była jasna - brak jakiejkolwiek deklaracji w sprawie Tymoszenko, co się wcześniej podczas spotkań z unijnymi partnerami nie zdarzyło.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.11.2011

Uczelnia trojga narodów

Prezydent Ukrainy dołączy do prezydentów Polski i Niemiec, którzy uczczą 15 listopada 200-lecie Uniwersytetu Wrocławskiego. To symboliczny gest, bo po II wojnie światowej, gdy Wrocław został włączony do Polski, tamtejszy uniwersytet odtwarzano na podstawie Uniwersytetu Lwowskiego im. Jana Kazimierza. Niektóre wydziały przenoszono w całości wraz z całą kadrą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.11.2011

Transfer pojednania

20 lat Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Rocznie Fundacja wspiera 650 przedsięwzięć o różnym charakterze. Z okazji jej jubileuszu w ramach konferencji "Współpraca jako znak jakości. Transfer praktyki polsko-niemieckiej w wymiarze międzynarodowym" postanowiono pokazać, jak stosunki Berlina i Warszawy wyglądają na tle stosunków Polski z Rosją czy Litwą, które też nie są łatwe. I czy model polsko-niemiecki może pomóc w ich poprawie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.10.2011

Polska - Rosja. Już dwa centra dialogu

Rosyjska część Centrum Dialogu i Porozumienia zacznie działać od 1 stycznia - dekret podpisał w piątek prezydent Dmitrij Miedwiediew. - To sukces, bo żaden kraj nie ma z Rosją instytucji współpracy ustanowionej dekretem prezydenta - mówi "Gazecie" Sławomir Dębski, dyrektor polskiego Centrum Dialogu i Porozumienia z Rosją działającego od maja. Decyzję o powołaniu obu instytucji podjęli premierzy Polski i Rosji na spotkaniu 7 kwietnia 2010 r. w Katyniu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.10.2011

Sukces wizjonerów z paryskiej "Kultury"

Dzięki Polsce Europa nie całkiem zapomina o Wschodzie - swoim drugim płucu. Bo ten prowincjonalny i zaniedbany region Europy zasługuje na lepszą przyszłość. Wczorajszy warszawski szczyt Partnerstwa Wschodniego z powodu kontrowersji wokół Ukrainy i Białorusi mógł się zakończyć klapą. Na szczęście tak się nie stało.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.10.2011

Nielegalni będą legalni

Chcemy, by Polska była krajem otwartym, przyjaznym i gościnnym - zapewniał prezydent Bronisław Komorowski, podpisując wczoraj ustawę o abolicji dla nielegalnych imigrantów. Amnestia wejdzie w życie 1 stycznia i potrwa pół roku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.08.2011