Rafał Zasuń

Niemiecka ofensywa przeciw polskiemu atomowi

20 tys. listów z protestami wysłali obywatele Niemiec do polskiego rządu. Stanowisko niemieckiego rządu jest dwuznaczne. Z jednej strony deklaruje, że nasz kraj ma prawo do rozwijania energetyki jądrowej, z drugiej oferuje wymianę doświadczeń i wsparcie "alternatywy dla energetyki jądrowej".
Berlin wyrasta na największego przeciwnika energetyki jądrowej w Europie. W Niemczech od lat większość społeczeństwa jest przeciwna elektrowniom atomowym.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.01.2012

Atom będzie na Pomorzu. 3 propozycje lokalizacji

Żarnowiec, Gąski koło Mielna oraz Choczewo koło Lubiatowa - w jednej z tych miejscowości powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa. To spora niespodzianka. Od początku faworytem był Żarnowiec, gdzie w latach 80. miała powstać pierwsza polska siłownia jądrowa. Ale we wcześniejszych analizach resortu gospodarki dalsze w kolejce były wielkopolski Klempicz i zachodniopomorski Kopań. Wczoraj okazało się, że ich miejsce zajęły Gąski i Choczewo.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.11.2011

Europa podzielona w sprawie atomu

Unijny komisarz ds. energii Günther Oettinger straszy atomową apokalipsą. A Wielka Brytania i Francja zapowiadają, że od energetyki jądrowej nie odejdą. W środę w komisji Parlamentu Europejskiego komisarz UE ds. energii Günther Oettinger stwierdził, że sytuacja w Japonii wymknęła się spod kontroli. - Grozi apokalipsa - straszył. Jego rzeczniczka tłumaczyła później dziennikarzom, że komisarz nie ma żadnych informacji poza tymi, które podają Japończycy. Oettinger w niemieckiej telewizji powiedział we wtorek, że należy rozważyć likwidację energetyki jądrowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.03.2011