Paweł Wroński

Wydamy 25 mld zł na tarczę antyrakietową. Więcej, niż na F-16

Projekt prezydenta Bronisława Komorowskiego zakłada, że coroczny wzrost budżetu MON, wynikający z wzrostu PKB, powinien być przeznaczony na budowę systemu obrony antyrakietowej. Polska obecnie takiego systemu nie ma, choć jest to także jeden z priorytetów NATO. Według wstępnych obliczeń ma to w ciągu 10 lat kosztować od 10 do 14 mld zł.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.12.2012

Burmistrz Ursynowa pod Zachętą: Historia naszej republiki zaczęła się od mordu

Polska Narutowicza stoi naprzeciw Polski Niewiadomskiego - mówiono wczoraj na wiecu w 90. rocznicę morderstwa Gabriela Narutowicza. Pierwszy prezydent II RP Gabriel Narutowicz zginął od trzech strzałów w plecy, gdy 16 grudnia 1922 r. zwiedzał wystawę malarstwa w warszawskiej Zachęcie. Jego wybór na prezydenta RP spowodował bezprecedensową nagonkę ze strony endecji, która zarzucała mu, że jest ateistą, masonem i został wybrany głosami mniejszości narodowej. Zabójcą był prawicowy fanatyk, malarz Eligiusz Niewiadomski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.12.2012

PiS woli milczeć o wywózce Ukraińców

Klub PiS nie poprze uchwały Sejmu potępiającej akcję Wisła. - Polacy za wszystko muszą przepraszać, niech najpierw za ludobójstwo przeproszą Ukraińcy - argumentowała posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
W 2012 roku mija 65 lat od wielkiej akcji wysiedlenia ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski. Projekt uchwały, przyjęty miesiąc temu przez komisję (pod nieobecność posłów PiS), i skierowany przez marszałek Ewę Kopacz do dalszych prac, potępia akcję Wisła jako "pogwałceniem praw człowieka i obywatela" poprzez "przyjęcie odpowiedzialności zbiorowej".

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.12.2012

Komorowski chce europejskiej armii

Taką deklarację prezydent złożył wczoraj na zakończenie debaty "Przyszłość Europy. Polska perspektywa".

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.10.2012

Polska to nie parapaństwo, ale politycy zatracili się w walce o władzę

Prokuratura - jak się wydaje - jest tą instytucją, której słabość widać ostatnio najbardziej.
- Nie doszliśmy do etapu, w którym moglibyśmy powiedzieć: mamy prokuraturę zreformowaną. Zmieniono jej ulokowanie w ustroju państwa - nie jest zależna bezpośrednio od polityków. Ale nie zreformowano prokuratury jako takiej. Dopiero stoimy w obliczu tego wyzwania.

Nie można tej kwestii sprowadzać wyłącznie do tego, komu prokuratura podlega, czy jest w pełni niezależna. Istotniejsze są pytania, jak prokuratura ma działać, jaki ma mieć ustrój wewnętrzny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.09.2012

Prof. Materski: Alianci zrezygnowali z prawdy o Katyniu, bo sojusz z ZSRR był dla nich ważniejszy.

Amerykanie od początku mieli dowody na to, że sprawcami mordu są Sowieci, a nie Niemcy. Ostatecznie zapadła decyzja, by tej prawdy nie ujawniać - mówi prof. Wojciech Materski o opublikowanych dokumentach z archiwów USA

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.09.2012

Amerykanie pokazują swoje dokumenty na temat Katynia [OPINIE].

Od dziś na stronach internetowych amerykańskich Archiwów Narodowych można przeczytać znajdujące się tam dokumenty na temat zbrodni katyńskiej. Polski MSZ ma nadzieję, że skłoni to do ujawnienia dokumentów Katynia przez inne państwa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.09.2012

Wizyty w szpitalu - tak, wspólne opodatkowanie - nie. Związki partnerskie według PO.

Klub PO składa własny projekt ustawy o związkach partnerskich. Czym on się wyróżnia. Związek partnerski ''pozbawiony został cech'', które upodobniałyby go do małżeństwa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.08.2012

Kto oszukiwał Roosevelta? Prawda o kłamstwie.

Poza Rosją to najprawdopodobniej w Stanach Zjednoczonych znajduje się najwięcej dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej. Bo to w USA w czasie wojny koreańskiej w latach 1951-52 działała w Kongresie komisja ds. zbadania zbrodni katyńskiej pod przewodnictwem Raya Johna Maddena. Zebrała wszystkie niemal świadectwa zbrodni, do jakich można było dotrzeć na Zachodzie, w tym zeznania polskich świadków oraz zeznania uczestników ekshumacji przeprowadzonej przez Niemców w 1943 r.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.08.2012

Reset z Litwą... którego nie będzie.

Ostatnio nic nie wskazuje na to, by po litewskiej stronie były jakiekolwiek oznaki chęci ułożenia relacji z Warszawą. W maju prezydent Dalia Grybauskaite najpierw skrytykowała Polskę podczas szczytu NATO w Chicago za jakoby poświęcenie Litwy na rzecz poprawy relacji z Rosją. Potem w wypowiedzi dla tygodnika "Veidas" stwierdziła, że w naszych relacjach trzeba zrobić przerwę, zamiast "naprawiać to, co jest teraz nie do naprawienia".

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.07.2012