Belarus

Apelacja Poczobuta odrzucona

Sąd w Grodnie odrzucił apelację korespondenta "Gazety Wyborczej" i działacza polonijnego Andrzeja Poczobuta, który odwoływał się od wyroku za zniesławienie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.
Sąd utrzymał wcześniejszy wyrok trzech lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.
- Zapadła decyzja polityczna, utrzymano wyrok, nie było żadnej niespodzianki - powiedział Poczobut po rozprawie, trwającej około kwadransa. Wskazał jednocześnie, że będzie mógł ocenić, czym się kierował sąd, dopiero po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.09.2011

Solidarni z Białorusią

Wczoraj w Warszawie otwarto biuro informacyjne kampanii Solidarność z Białorusią. Biuro ma być pomostem między polskimi i europejskimi dziennikarzami a niezależnymi strukturami na Białorusi. Biuro zostało zorganizowane pod auspicjami bliskich głównych kandydatów opozycyjnych w białoruskich wyborach prezydenckich 19 grudnia sfałszowanych przez władzę.
Jedną z jego założycielek jest m.in. córka Uładzimira Nieklajewa, najważniejszego z opozycyjnych kandydatów w ostatnich wyborach. Warszawskie biuro jest finansowane przez polski MSZ oraz zagraniczne fundacje na rzecz demokracji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.08.2011

Głupota bywa gorsza od zbrodni.

Podwładni niezależnego od rządu prokuratora Seremeta dostarczyli kolegom z Białorusi argumentów do sfingowanych procesów i wyroków więzienia dla dzielnych i sprawiedliwych ludzi. To skandal i kompromitacja. Byliśmy w Europie rzecznikiem -wolności Białorusinów. Kto nam dziś uwierzy?

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.08.2011