Nowy Lubusz

Ostatnie wycieczki busowe w ramach projektu „Jutro zaczęło się wczoraj”

Przy ruinach wieży ciśnień Falkensteina w Słubicach

W sobotę i niedzielę w ramach projektu „Jutro zaczęło się wczoraj” odbyły się dwie ostatnie wycieczki busowe do miejsc o walorach historyczno-przyrodniczych na terenie gmin Słubice i Cybinka.

Pierwszego dnia uczestnicy wycieczek odwiedzili m.in. Muzeum Polesia i Białkowa, Muzeum Bociana Białego w Kłopocie, ruiny miejscowego mostu, pozostałości dawnych papierni w Koziczynie i Prochowcu, przedwojenny cmentarz w Prochowcu, teren dawnego obozu karnej pracy wychowawczej "Oderblick" w Świecku, a na koniec rozpalili ognisko przy świetlicy wiejskiej w Rybocicach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.05.2015

Co zostało z przedwojennego cmentarza w Nowym Lubuszu? (foto)

Ziemia Lubuska wzięła swoją nazwę od Lubusza oraz jego prawobrzeżnej części, która od 1945 r. znajduje się w granicach Polski jako Nowy Lubusz. To, jeśli chodzi o pamięć historyczną, wydawałoby się mocno zobowiązywać, zwłaszcza że przez ponad dwa i pół wieków miejscowość wchodziła w skład państwa Piastów, a w latach 1133-1276 stanowiła siedzibę biskupstwa lubuskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.12.2012

Mit Schimmel „Kaszka“ nach Nowy Lubusz

Das Örtchen Neu-Lebus zählt zu den friderizianischen Neugründungen an der Oder, doch jetzt holt sich die Natur das Menschenwerk langsam wieder zurück. Nowy Lubusz (MOZ) Staatsmann, Feldherr, Stadtplaner und Kulturfreund – Preußens König Friedrich der Große (1712 bis 1786) war eine schillernde und widersprüchliche Persönlichkeit. Im kommenden Jahr gedenkt Brandenburg seines 300. Geburtstags. Unsere Zeitung begibt sich in einer Serie auf Spurensuche. Heute letzter Teil: die Gemeinde Neu-Lebus.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.09.2011