Gazeta Lubuska

Przepiękny stadion w Słubicach - przypomina starożytny amfiteatr

Na płycie głównej przemawiał Adolf Hitler, zanim jeszcze przejął władzę w Niemczech. Ale obiekt ten nie ma nic wspólnego z igrzyskami olimpijskimi w Berlinie w 1936 r., których bohaterem był Jesse Owens.

Stadion w Słubicach to prawdziwa perełka. To najpiękniejszy i najcenniejszy obiekt sportowy w województwie lubuskim - nie ma wątpliwości Roland Semik, który od 2013 r. jest społecznym opiekunem zabytków, jedynym w powiecie słubickim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.07.2017

Urzędnik ze Słubic uniknął surowej kary za jazdę po pijanemu

Sąd Rejonowy w Słubicach umorzył w środę (21 października) warunkowo postępowanie przeciwko urzędnikowi - członkowi zarządu powiatu słubickiego. W sierpniu prowadził on samochód pod wpływem alkoholu, a dziś uniknął surowej kary. Sprawa od początku budziła spore kontrowersje.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.10.2015

Dzień Architektury 2015 we Frankfurcie nad Odrą

Dzień Architektury 2015 we Frankfurcie nad Odrą (fot. Roland Semik)

W niedzielę 28 czerwca we Frankfurcie nad Odrą odbyła się kolejna edycja Dnia Architektury (Tag der Architektur), podczas którego około 200 osób, głównie mieszkańców Frankfurtu i Słubic, miało okazję poznać historię zabytkowego i odremontowanego właśnie budynku po dawnym Szpitalu Świętego Jerzego (Georgenhospital).

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.06.2015

W Słubicach powstanie pierwszy na świecie pomnik Wikipedii

Czterech mężczyzn dźwigających kulę, symbol Wikipedii, zrobiono z laminatu o wyglądzie mosiądzu. Pomnik o wysokości 1,7 metra stanie w parku przy placu Frankfurckim, dwa kroki od Collegium Polonicum, gdzie powstał jego pomysł.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.10.2014

Roland Semik szczęśliwy. Słubicki stadion w rejestrze zabytków

Taką decyzję podjęła w poniedziałek, 16 czerwca, dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.06.2014

Czy w Zielonej Górze powinien się odbyć Festiwal Piosenki Rosyjskiej? (sonda)

- Organizacja festiwalu w tych warunkach jest niewykonalna. Impreza kulturalna stałaby się sprawą polityczną, a my zostalibyśmy oskarżeni wręcz o zdradę narodową - mówi Tomasz Nesterowicz, zielonogórski radny i dyrektor Festiwalu Piosenki Rosyjskiej.
Festiwal Piosenki Rosyjskiej odbywa się w Zielonej Górze od 2008 r. Od początku budził różne emocje. Część osób uważała, że impreza promuje miasto. Inni - że samorząd nie powinien dawać pieniędzy na wydarzenie, które kontynuuje tradycje festiwalu piosenki radzieckiej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.04.2014

Nadal szlaban na leczenie w Niemczech

Unia Europejska dała nam zielone światło dla leczenia za granicą. Choć świeci od prawie pół roku, stale nie wiadomo, jak z tego dobrodziejstwa korzystać. W piątek, 28 marca, w Collegium Polonicum debatowali o tym m.in. lekarze i prawnicy.
Wszystko rozbija się o finansowanie transgranicznego leczenia. - Różnice w kosztach operacji w Polsce i w Niemczech są niekiedy bardzo duże - mówił Marek Rydzewski, dyrektor zarządzający ds. ubezpieczeń w berlińsko-brandenburskiej kasie chorych AOK.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.03.2014

Lubuskie szpitale nie spełniają wymogów Ministerstwa Zdrowia

Żaden z naszych szpitali nie spełnia dziś wymogów Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o pomieszczenia, w jakich się leczymy i urządzenia, które służą pacjentom.
Służby sanitarne uspokajają, że nie mamy się czym martwić, ale do 2016 r. szpitale muszą już sprostać wymogom.
We wtorek Lubuski Urząd Wojewódzki przedstawił wstępny raport: Ocena zabezpieczenia opieki zdrowotnej w Lubuskiem. W dokumencie mowa choćby o tym, co niedomaga w naszych szpitalach, np. wyposażenie i organizacja bloków operacyjnych, bloki porodowe, oddziały intensywnej opieki medycznej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.02.2014

Zmarł Zbigniew Romaszewski

W czwartek w Warszawie w wieku 74 lat zmarł Zbigniew Romaszewski, legenda opozycji antykomunistycznej, działacz Komitetu Obrony Robotników i Solidarności, twórca podziemnego radia "Solidarność", wieloletni senator - poinformowała córka zmarłego Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.02.2014

Kino w Słubicach uznane za zabytek!

Minister kultury odrzucił wniosek właściciela budynku, żeby wykreślić z rejestru zabytków fasadę kina. Kazał ją też odtworzyć.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.12.2013