Grzegorz Rzeczkowski

„Pokłosie” rozlicza historię Polaków i Żydów - Czego nas uczy Pasikowski

Trzeba wreszcie do końca odkryć prawdę o tym, co przeszli Żydzi - obywatele Rzeczpospolitej - w swojej ojczyźnie podczas ostatniej wojny.Właśnie – Żydzi, obywatele Rzeczpospolitej, a nie Izraela, którego wówczas nie było na mapie świata. Albo: Polacy narodowości żydowskiej, od wielu wieków zakorzenieni w pejzażu polskich wsi i miasteczek. To tak dla przypomnienia i z obowiązku nazwania rzeczy po imieniu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.11.2012

Rozmowa: co myślą o Żydach polscy księża? Milczenie pasterzy

Potrafi ksiądz wytłumaczyć, dlaczego polscy duchowni, którzy codziennie wypowiadają słowa modlitwy „odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”, są niechętni Żydom? Dlaczego nie protestują przeciwko kolejnym antysemickim i ksenofobicznym incydentom?
Myślę, że duchownym trudno przyznać się, iż przeszłość, która była udziałem naszych przodków, czasem naszych rodzin, jest niekiedy na tyle niechlubna, że powinniśmy się jej wstydzić.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.10.2011

Przedwyborcze turbulencje na listach SLD - Zarysowana twarz Sojuszu

Rezygnacje ze startu w wyborach z list SLD Roberta Biedronia i Wandy Nowickiej są sporym problemem dla Sojuszu. Wygląda na to, że wbrew temu, co słyszeliśmy przez ostatnie lata, partia nie jest ani zbyt postępowa, ani pokoleniowo odmieniona.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.08.2011

Robespierre Kaczyński

O tym, kto popiera PiS, o spiskowej teorii świata, o strategii prezesa Kaczyńskiego oraz o tym, dlaczego Donald Tusk powinien podejmować dialog z jego wyznawcami – mówi socjolog, prof. Edmund Wnuk-Lipiński.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.04.2011

Aleksander Smolar o wyścigu do prezydentury

Liczba podpisów zgromadzonych przez PiS jest imponująca. Pokazuje, że mimo dużych strat jakie odniosła partia, zachowała ona duże możliwości mobilizacyjne - mówi Aleksander Smolar, politolog i prezes Fundacji Batorego.
Grzegorz Rzeczkowski: Jest dziesięciu kandydatów do prezydentury. Zaskakująco dużo biorąc pod uwagę krótki czas, jaki mieli na zebranie 100 tysięcy podpisów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.05.2010

65 Rocznica wyzwolenia Auschwitz

65 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła Auschwitz i Birkenau, hitlerowskie obozy śmierci. Hołd zamordowanym tam setkom tysięcy ludzi, głównie Żydom, oddali we wtorek prezydent i premier, a także byli więźniowie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.01.2010

65 Rocznica wyzwolenia Auschwitz

65 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła Auschwitz i Birkenau, hitlerowskie obozy śmierci. Hołd zamordowanym tam setkom tysięcy ludzi, głównie Żydom, oddali we wtorek prezydent i premier, a także byli więźniowie.
Do Auschwitz przyjechało około 150 byłych więźniów. W ich imieniu głos zabrali były żołnierz AK i minister spraw zagranicznych, obecnie szef Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, Władysław Bartoszewski oraz członek Rady i redaktor „POLITYKI” - Marian Turski *.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.01.2010

Wrzesień '39: jak bili się Polacy

W historycznych relacjach z kampanii wrześniowej dominuje ton męczeński. W obliczu przeważającej siły niemieckiej armii odnosiliśmy jednak również militarne zwycięstwa. Bitwy nad Bzurą czy pod Mokrą przeszły do legendy. Ale mało kto słyszał o wypadzie na Prusy Wschodnie, czy rozbiciu elitarnego pułku SS Germania.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2009

W Polsce co roku przybywa neonazistowskiej agresji

Antysemickie napisy są zmorą wielu miast. Ale naziści nie ograniczają się tylko do haseł na murach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.04.2008

Minister kultury przelał pieniądze neofaszystom

Chwalące nazizm pismo dostało 10 tys. zł. Po tej wpadce resort kultury ma zmienić procedury.

Chodzi o wydawany przez agencję Arte kwartalnik "Templum Novum". W lutym zeszłego roku Ministerstwo Kultury w ramach resortowego programu promującego czytelnictwo pism kulturalnych przyznało mu dotację w wysokości 10 tys. zł. Tym samym wsparło... ideologię faszystowską.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.02.2008