masz

Unia Polski Zachodniej

O makroregionie Polska Zachodnia mówili w poniedziałek (20 bm.) w Szczecinie marszałkowie pięciu województw. Minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska, wspomniała też o remoncie dworca kolejowego w Szczecinie i tunelu w Świnoujściu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.04.2012

Zieloni idą na wojnę z atomem

Zieloni 2004 wraz z niemiecką organizacją obywatelską AFLUM z Brandemburgii i Meklemburgii złożyli w Ambasadzie Polskiej w Berlinie petycję antyatomową. Podpisało się pod nią 20 tys. osób.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.07.2011

Czarna dziura i gazociąg - Działacze PiS apelują do rządu

- CHCEMY być diamentem, a nie czarną dziurą na mapie Polski - mówią na temat województwa działacze Prawa i Sprawiedliwości. I apelują o rządowe lub unijne środki dla ratowania Pomorza Zachodniego. Domagają się też od władz zagwarantowania polskich interesów w związku z planowaną budową Gazociągu Północnego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.02.2010

Cała prawda o regionie - Co mówią liczby?

Jaki jest udział Pomorza Zachodniego w Produkcie Krajowym Brutto? Gdzie pracuje najwięcej mieszkańców naszego regionu? I czy to prawda, że w trudnych sytuacjach życiowych chętnie sięgamy do kieliszka? Odpowiedzi na te pytania należy szukać na stronie Urzędu Marszałkowskiego, gdzie został publikowany „Raport o stanie województwa zachodniopomorskiego”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.01.2010

Kościoły wyprzedziły rządy - Biskupi o trudnych sprawach polsko-niemieckich

PRZEWODNICZĄCY episkopatów Polski i Niemiec podpisali w przededniu 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej wspólne oświadczenie. Przypominają, że patrząc w przyszłość, nie można zapominać historycznej prawdy. Przestrzegają też przed stereotypami, które mogą podważyć budowane z trudem zaufanie między Polakami a Niemcami.
O komentarz poprosiliśmy osoby, którym sprawy polsko-niemieckie są bliskie.

Prof. Jan M. Piskorski, historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego7

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.08.2009

Zabużańska rekompensata - Czekają na pieniądze

Trwa wypłata rekompensat za mienie zabużańskie. Zgodnie z prawem, byli właściciele mogą otrzymać 20 proc. wartości pozostawionych poza obecnymi granicami RP nieruchomości.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.06.2009

Jestem Polakiem

Nie będzie szturmu na Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w związku z wnioskami o poświadczenie posiadania obywatelstwa polskiego przez osoby, które w wyniku wydarzeń Marca ’68 wyjechały w Polski. Tak przynajmniej uważają urzędnicy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.03.2008

W oczekiwaniu na ptaki

Czy szosą Dobieszczyn-Hintersee pojadą samochody?

Choć hałdy piachu, które jeszcze w ubiegłym roku znajdowały się na końcu drogi wojewódzkiej 115, zniknęły przed wejściem Polski do strefy Schengen, nadal szosą Dobieszczyna-Hintersee nie przejedziemy samochodem. Czy aktualna sytuacja w ogóle się zmieni, zadecydują wyniki ekspertyzy ekologicznej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.03.2008