wyb

Niemieckie dziedzictwo Poznania. Chcą odbudować pomnik Cesarza

Zaczęło się od Hansa Paasche, Niemca, Wielkopolanina, przyjaciela Róży Luksemburg. Projekt przypominający tę postać powstał w ramach cyklu Wielkopolska: Rewolucje. Ale jego twórcy chcą pójść dalej w przypominaniu niemieckiego dziedzictwa miasta. W planach mają... odbudowę pomnika Fryderyka III.
- Nazywam się Paasche, byłem oficerem marynarki, a teraz jestem rewolucjonistą - te słowa 37-letni Hans wypowiedział w Berlinie w 1918 roku. Ponad 90 lat później jego wielkopolskie korzenie odkryli gimnazjaliści z Krzyża.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.12.2012

Z żydowskich tablic nagrobnych zbudowano zaporę nad Jeziorem Strzeszyńskim

O sprawie poinformowali "Gazetę" pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. - Dotarła do nas informacja o odnalezionych macewach. Odnalazła je Joanna Członkowska, która podczas spaceru nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu zobaczyła niemieckie i hebrajskie napisy na płytach tworzących zaporę chroniącą pobliską łąkę przed wylewami. Są to nagrobki pochodzące prawdopodobnie z poznańskiego cmentarza żydowskiego przy ul. Głogowskiej - napisał Krzysztof Bielawski z portalu "Wirtualny Sztetl", prowadzonego przez Muzeum.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.10.2012