Gdańsk

Protestowali dla Ukrainy, policja stawia im zarzuty

Gdańska policja oskarża uczestnika manifestacji przed ukraińskim konsulatem. Wbrew Trybunałowi Konstytucyjnemu, który w karaniu za zwoływanie pokojowych manifestacji widzi ograniczanie wolności.

Podchodzą do Useinova policjanci. - Pan jest organizatorem? - pytają.

- Nie czuję się nim. Przyszedłem tu w geście solidarności jak pozostali - odpowiada.

Policjanci proszą o dokumenty. - Proszę się nie martwić, musimy tylko napisać raport, żadnych konsekwencji nie będzie - zapewniają.

Useinov jedzie na święta na Ukrainę. Gdy wraca do Gdańska, dowiaduje się, że szukała go policja, zostawiła wezwanie. Idzie do komisariatu we wtorek i dowiaduje się, że jest podejrzany o złamanie art. 52 kodeksu wykroczeń: "Zwołanie zgromadzenia bez wymaganego zawiadomienia". Grozi za to grzywna, a nawet dwa tygodnie aresztu.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,15321185,Protestowali_dla_Ukrainy__policja_st...

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.01.2014

"Podpalenie meczetu to gest haniebny!"

Wiadomość o podpaleniu gdańskiego meczetu rozniosła się echem po całym świecie. Żywo zareagowali na nie również mieszkańcy Gdańska. Wsparcia gminie muzułmańskiej udzielili również gdańscy Żydzi. Prezydent Paweł Adamowicz na swoim profilu na Facebooku nazwał ten czyn podłością.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.10.2013

Uprzejmie donoszę, że moja żona... [co piszemy do skarbówki]

"Zgłaszam moją żonę i jej rodzinę do przeprowadzenia kontroli skarbowej. Przykro mi, że to wszystko napisałem, ale jeśli ktoś jest wredny dla mnie i opowiada bzdury na mój temat, to nie mam zamiaru pozostawać dłużny".

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.02.2013

Chudną miasta czyli coraz więcej Polaków mieszka na wsi

Miasta tracą tysiące zamożnych mieszkańców, a z nimi dochody z podatków. Rodziny przenoszą się na przedmieścia. Czy władze miast mogą je zatrzymać? Spis powszechny z 2011 r. przynosi zaskakujące na pierwszy rzut oka dane: więcej Polaków niż w 2002 r. mieszka na wsi. W ciągu ostatnich dziewięciu lat ubyło ok. 600 tys. mieszkańców miast.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.01.2012

Prezydent lubi prezydentów

Jeśli wejdzie w życie ustawa samorządowa przygotowywana przez Bronisława Komorowskiego, prezydenci miast będą mogli zostać senatorami i staną się praktycznie nieodwołalni. Posłowie koalicji są zaskoczeni pomysłami Pałacu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.01.2012

Tłumy chętnych do pracy w policji. Kolejki co środę

Pół tysiąca osób stanęło o świcie w kolejce przed Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku. Chcą pracować w policji. To ostatni rok, w którym obowiązują zasady przechodzenia na emeryturę po 15 latach.
W roku 2011 pomorska policja przyjęła 321 osób. Ile miejsc będzie tym razem - jeszcze nie wiadomo. - Niestety wszystkich chętnych nie będziemy mogli przyjąć.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.01.2012

Żyjemy w cieniu tamtej wojny

Na jakie pamiątki liczycie najbardziej?
- Szczególnie zależy nam na przedmiotach, które wiążą się z jakąś indywidualną historią. Najbardziej poruszające spośród tych, które do nas trafiły, są na razie przedmioty wykonane przez więźniów obozów koncentracyjnych. Czasem to małe dzieła sztuki, rodzaj rzeźb, kompozycji. Wykonane na przykład ze... szczoteczki do zębów.
W tym muzeum tragizm wojny ma być pokazany z perspektywy cywilów, szeregowych żołnierzy, kobiet, dzieci?

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.10.2011

"Solidarność" broni krzyża

Związek wzywa do pomocy wszystkie partie. - "S" nigdy nie zaakceptuje ataku na krzyż zarówno w Sejmie, jak i w polskim życiu publicznym - ogłosiły władze związku.
"Krzyż to symbol polskości, ale również przynależności naszego kraju do świata chrześcijaństwa i kręgu kultury europejskiej. To znak, w obronie którego wielu Polaków poświęciło wolność, a często i życie. Pod Krzyżem schronienie znajdowała demokratyczna opozycja lat 80. Dziś wszyscy - również wrogowie Krzyża - korzystają z wywalczonych wówczas praw i wolności" - podkreśla "S".

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.10.2011

Selekcja pacjentów dla ich dobra - Trzy kolory

Otwierają się ruchome drzwi, czułe na wchodzący czynnik ludzki. Głos żeński w okienku z napisem Rejestracja: – Proszę najpierw do pokoju selekcyjnego na pomiar parametrów. Dyżurująca w nim pielęgniarka Daria, przeszkolona selekcyjnie, ma w szufladzie jednorazowe opaski w trzech kolorach. Zawija je na nadgarstkach zgłaszających się, nie na oko, lecz ściśle wedle tabel selekcji pacjentów, zgodnie ze schematem RPM (Respiration – oddech, Perfusion – krążenie, Mental status – stan świadomości).

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.09.2011

Egipt i Tunezja biorą lekcje z ''Solidarności''

- Organizowaliśmy się w sieci, nic o sobie nie wiedząc. Służby nie wiedziały, jak sobie poradzić. To pokazuje siłę sieci i znaczenie wolnych mediów - mówił w Gdańsku Slim Amamou, rewolucjonista z Tunezji. Międzynarodowa konferencja ''Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów'' z okazji 30. rocznicy pierwszego zjazdu ''S'' odbyła się w sobotę w gdańskiej Akademii Muzycznej. Oprócz panelistów, gości, w tym szefa ''S'' Piotra Dudy, wzięło w niej udział 17 działaczy z Tunezji i Egiptu, którzy gościli w Polsce od poniedziałku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.09.2011