Rzeczpospolita

Uczyć się od Niemców

Niemcy przodują w Unii Europejskiej nie tylko gospodarczo i dyplomatycznie. Świetnie sobie radzą i w polityce historycznej, tworząc najważniejsze muzea, wznosząc istotne pomniki i kręcąc poruszające filmy. Narzucają swoją narrację.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.12.2012

Nowa pamięć Niemców

Berlin pragnie zerwać z wizerunkiem stolicy III Rzeszy. Chce być symbolem wolnego świata. Upamiętnić okres zimnej wojny – to nowy pomysł dyskutowany obecnie w Berlinie. Mowa jest o dwóch nowych muzeach poświęconym historii zmagań wolnego świata z imperium zła. Na razie zmienią pejzaż pamięci historycznej w stolicy Niemiec zdominowany do tej pory przez narrację o III Rzeszy. Niewykluczone, że później go zdominują, w miarę jak blednąć będzie pamięć o odległej II wojnie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.12.2012

Think tank, który traci renomę

Instytut Zachodni nie posiada strategii rozwoju: nie wiadomo, jakie cele przed sobą stawia ani w jakim kierunku zamierza się rozwijać – pisze urzędnik resortu spraw zagranicznych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.12.2012

Ziemia Kościoła do rewizji

Błędne decyzje urzędników, którzy przyznali Kościołowi setki hektarów, stara się unieważnić minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Następnym krokiem ma być odzyskanie ziemi lub – jeśli jest to niemożliwe – uzyskanie odszkodowania. To pierwsza taka próba podjęta przez administrację państwową. Czy podobnie może być w przypadku innych gruntów wydanych niezgodnie z prawem przez Komisję Majątkową?

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.12.2012

Więzienie za propagowanie faszyzmu

Na pół roku więzienia bez zawieszenia skazał Sąd Rejonowy w Sokółce jednego z pięciu oskarżonych o propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści. Pozostałych oskarżonych sąd skazał na kary ograniczenia wolności, którymi będą prace społeczne. Wyrok nie jest prawomocny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.12.2012

Wykańczanie Instytutu Zachodniego

Od kilku lat MSZ prawem kaduka domaga się, by instytut skoncentrował się na „obsłudze” resortu i promowaniu polityki aktualnego kierownictwa – pisze profesor historii. Zabiegi, by poznańscy niemcoznawcy z Instytutu Zachodniego po dobroci wyrzekli się niezależności, na razie przynoszą niewiele. Sięgnięto więc po groźby w postaci możliwości likwidacji placówki lub – co na jedno wychodzi – jej gruntownej restrukturyzacji. Instytut ma być zdegradowany do rangi jakiegoś biura, świadczącego usługi Ministerstwu Spraw Zagranicznych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.12.2012

Ziobro: Kaczyński nic nie zrobił dla Polaków w Niemczech

Lider SP Zbigniew Ziobro wytknął prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, że jako premier polskiego rządu nic nie zrobił, by zmienić sytuację Polaków żyjących w Niemczech.
Ziobro odniósł się w ten sposób do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego, który powiedział, że po 1989 r. polskie władze z powodów "idealistycznych" nadały mniejszościom narodowym "daleko idące uprawnienia", nie dbając o to, by Polacy za granicą mieli podobne. "Niemcy w Polsce powinni mieć tyle praw, ile Polacy w Niemczech" - mówił prezes PiS w Opolu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2012

Gowin: jesteśmy narodem otwartym i tolerancyjnym

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że jesteśmy narodem otwartym, tolerancyjnym i pluralistycznym w stosunku do mniejszości narodowych, czego dowodem są rozwiązania zawarte w ordynacji wyborczej.
- Oczywiście, że mniejszość polska w Niemczech powinna cieszyć się takimi samymi prawami jak mniejszość niemiecka w Polsce - powiedział minister sprawiedliwości w poniedziałek podczas wspólnej konferencji prasowej z nowym wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim - pytany o słowa prezesa PiS, że Niemcy w Polsce powinni mieć tyle praw, ile Polacy w Niemczech.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2012

PiS upomina się o polską mniejszość

Medialna burza po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego podczas spotkania z wyborcami w Opolu. Propozycja PiS, by mniejszość niemiecka w Polsce cieszyła się takimi samymi przywilejami, jakie przypadają mniejszości polskiej w Niemczech, wywołała kontrowersje. Taki postulat PiS zamierza wprowadzić w życie po wygranych wyborach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2012

Z Zamojszczyzny do Auschwitz

70 lat temu, 10 grudnia 1942 roku, z obozu przejściowego w Zamościu wyruszył pierwszy transport z Polakami z Zamojszczyzny, których Niemcy umieścili w Auschwitz. Wysiedlenia wiązały się z planami stworzenia "niemieckiej przestrzeni życiowej" na Wschodzie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2012