Lublin

Blick über die Oder

Warschau. Erstes Atomkraftwerk frühestens 2027
Die bisher für das Jahr 2024 geplante Inbetriebnahme eines ersten Atomkraftwerks in Polen wird sich um mindestens drei Jahre verzögern. Dies erklärte
Vizeschatzminister Zdzislaw Gawlik jetzt, nachdem die Regierung und der mit der Planung beauftragte Energiekonzern PGE einen mit einer kanadischen Firma geschlossenen Vertrag für eine Umweltverträglichkeitsprüfung gekündigt hatten. Gegen das in der Nähe von Danzig geplante Atomkraftwerk gibt es erhebliche Bedenken.

Warschau. Schärfere Strafen für Raser beschlossen

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.02.2015

Neofaszyzm w Polsce. Łagodna brunatna fala

Na plakatach rozklejanych w centrum Lublina dyrektor Tomasz Pietrasiewicz ma twarz Lorda Voldemorta z filmu o Harrym Potterze, bo jako szef Ośrodka Brama od lat upamiętnia pamięć o lubelskich Żydach. W związku ze swoją działalnością został wciągnięty na internetową listę Żydów zniewalających Polskę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.11.2012

Antysemicki atak w Lublinie. Kolejny!

Tomaszowi Pietrasiewiczowi, dyrektorowi Teatru NN, neofaszyści wrzucili już cegłę ze swastyką do domu, potem straszyli atrapą bomby. Teraz napiętnowali go antysemickimi plakatami w całym Lublinie. Pietrasiewicz jest twórcą i dyrektorem Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN, uznanej w Polsce i Europie instytucji pielęgnującej pamięć o Żydach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.05.2012

Neofaszystowski atak w Lublinie. Kolejny raz!

Tomasz Pietrasiewicz, założyciel i szef Ośrodka Brama Grodzka Teatru NN zajmującego się dokumentacją żydowskiego dziedzictwa Lublina, mieszka na parterze bloku w śródmieściu Lublina. W poniedziałek wieczorem sąsiad zauważył paczkę na parapecie okna. Podejrzanym ładunkiem zajął się policyjny pirotechnik. Paczkę przewieziono na poligon pod Zamościem i zdetonowano. - Była to atrapa skonstruowana tak, by przypominała prawdziwą bombę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.11.2011

Patrzymy, jak zło rośnie

Zdjęcie wielkiej swastyki namalowanej na samochodzie Dariusza Libionki, historyka Holocaustu, szefa działu naukowego Muzeum na Majdanku, zamieściła "Gazeta" z 21 września ("Czas patriotów"). I zaraz potem dzwonią telefony w Otwartej Rzeczpospolitej z pytaniami: o stosunek policji, prokuratur, sądów do takich spraw, o rolę polityków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.09.2011

Solidarni z Dariuszem Libionką

Na samochodzie dr. Dariusza Libionki, znanego historyka Holocaustu, szefa działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku i pracownika Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, nieznani sprawcy wymalowali swastykę. Kilka miesięcy wcześniej obrzucili jego dom kamieniami, do których dołączone były petardy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.09.2011

Wzbiera brunatna fala

Dariusz Libionka to jeden z najwybitniejszych polskich historyków zajmujących się Holocaustem. Ta grupa uczonych to duma Polski. Dzięki nim bodaj najuczciwiej w Europie dokumentujemy Zagładę. Atak na Libionkę to próba przekreślenia jednego z największych osiągnięć wolnej Polski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.09.2011

Czas patriotów

Na masce samochodu dr. Dariusza Libionki, historyka Holocaustu, szefa działu naukowego Muzeum na Majdanku, neofaszyści namalowali swastykę. - Tym razem podpisali się bardzo wyraźnie - mówi Libionka.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.09.2011

Największy festiwal sztuki i smaku w Polsce

W dniach 9-11 września Lublin będzie po raz trzeci kulinarną stolicą Europy. W tych dniach na Starym Mieście w Lublinie odbędzie się III edycja Europejskiego Festiwalu Smaku, który dobrze wpisuje się w czas polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. To największy w Polsce międzynarodowy festiwal muzyki, sztuki i dobrego smaku przez który w tym roku przewinie się 100 tysięcy ludzi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.09.2011

Na KUL-u też są fajni ludzie

Ukazała się sympatyczna i ważna rzecz na temat żydowski. Na KUL-u (który teraz nosi imię Jana Pawła II) działa Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej, której kierownikiem jest profesor Sławomir Jacek Żurek. Wydał on w Towarzystwie Naukowym KUL książkę bardzo sympatyczną. Tytuł: "Zastygłe w polszczyźnie", wyjaśniający podtytuł: "Szkice o świętach w poezji polsko-żydowskiej dwudziestolecia międzywojennego". Chodzi o święta żydowskie, które obrosły poezją polską, pisaną przez autorów żydowskich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.07.2011