Uznamska Nagroda Literacka

PO RAZ pierwszy zostanie w tym roku wręczona Uznamska Nagroda Literacka. Uroczystość odbędzie się 3 kwietnia podczas III Uznamskich Dni Literatury - zakomunikowano wczoraj w Bansin (Uznam), w czasie konferencji prasowej, zwołanej przez organizatorów przedsięwzięcia.
Pierwszą laureatką nagrody została czeska pisarka Radka Denemarková, autorka książki, której czeski tytuł brzmi „Geld von Hitler” (tytuł tłumaczenia polskiego: „Pieniądze od Hitlera”, niemieckiego: „Ein herrlicher Flecken Erde”). Nagrodzona zostanie również tłumaczka książki na niemiecki, Eva Profousová. Nagroda to 5000 euro i czterotygodniowy pobyt na wyspie Uznam. Książka opowiada o losach czeskiej Żydówki, pochodzącej z rodziny o korzeniach niemieckich, która po powrocie z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego do Czechosłowacji, przeżywszy Holocaust, jest traktowana tak samo jak Niemcy.
Uznamskie Dni Literatury odbędą się tym roku od 30 marca do 3 kwietnia. Spotkania z pisarzami organizowane będą w uzdrowiskach wyspy Uznam, m.in. w Bansinie, Zinnowitz i Świnoujściu. Wezmą w nich udział pisarze i dziennikarze polscy, niemieccy, czescy i austriaccy - oprócz Radki Denemarkovej i Evy Profousovej m.in. Włodzimierz Nowak, Mariusz Surosz, Martin Pollack, Olga Tokarczuk, Johannes Urzidil i Basil Kerski. Przewidziane są też spotkania z austriackim pianistą światowej sławy i pisarzem, Alfredem Brendelem.
Uznamska Nagroda Literacka będzie wręczana co roku. Wyróżniane będą książki, poruszające problemy dialogu europejskiego w historii i współcześnie.
Organizatorami Uznamskich Dni Literatury są Uznamski Festiwal Muzyczny, Niemieckie Forum Europy Wschodniej z Poczdamu i gmina Heringsdorf. Patronat objął premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Erwin Sellering.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 25.02.2011