Żydzi wracajcie. Cudowne

Joanna Warsza, Artur Żmijewski: Chcemy wesprzeć Żydowski Ruch Odrodzenia Narodowego, którego liderką jest Yael Bartana. Artystka z Izraela chce, żeby do Polski wróciły trzy miliony Żydów. Bartana reprezentuje właśnie Polskę na Biennale w Wenecji i chyba jest tą "pierwszą", która do Polski wraca. Chcemy, żeby jej ruch stał się faktem społecznym, a nie artystycznym figlem. Po wystawie w Pawilonie Polskim w Wenecji Bartana jest już polską artystką.
Jan Tomasz Gross: No i bardzo dobrze.
Tak, Żydzi wracają do Polski.
- Mogę podrzucić drobny pomysł: żeby na tablicach przydrożnych informujących o nazwach wiosek i miast pojawiła się informacja o liczbie żydowskiej ludności przed 1939 rokiem. Tak jak czasami jest zaznaczana wysokość, na której miejscowość się znajduje. Oczywiście, żeby była tam też liczba ludności katolickiej czy prawosławnej. Ważne, żeby było wiadomo, że oni tam byli. To jest mój pomysł na powrót Żydów do Polski.
Chciałby pan, żeby wrócili?
- Niech robią, co uważają. Nie śmiałbym innym ludziom narzucać wyborów życiowych. Ale w Polsce zieje po nich pustka. Świadomość historii powinna wrócić, wiedza o tym, co było.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://wyborcza.pl/1,97863,9806271,Zydzi_wracajcie__Cudowne....
Veröffentlichung/ data publikacji: 20.06.2011