Zwycięstwo socjaldemokratów - Neonaziści tracą, ale są w Landtagu

Niedzielne wybory do parlamentu krajowego (Landtagu) sąsiedniej Meklemburgii-Pomorza Przedniego zdecydowanie wygrali socjaldemokraci (SPD), zdobywając 36 proc. głosów, o 5,5 proc. więcej niż cztery lata temu.
Drugą partią w landzie pozostają chadecy (CDU), aczkolwiek uzyskali najgorszy wynik w swej historii: 23 proc. głosów, o 5,7 proc. mniej niż cztery lata temu. Mimo gorszego niż w poprzednich wyborach wyniku próg wyborczy przekroczyła neonazistowska NPD (6 proc. głosów) i ponownie wchodzi do Landtagu.
Do urn poszło tylko 52 proc. obywateli. Frekwencja nigdy jeszcze nie była tak niska. Komentatorzy dość ironicznie piszą, że jeden z powodów to piękna pogoda, która w minioną niedzielę część wyborców skłoniła do wyjazdów na plaże.
W krajowym parlamencie w Schwerinie znajdzie się także Lewica (Die Linke), na którą głosowało 18 proc. wyborców (o 1,7 proc. więcej niż w poprzednich wyborach) i po raz pierwszy Zieloni (Die Grüne) z wynikiem 8,4 proc. (przedstawiciele Zielonych są tym samym w parlamentach wszystkich landów RFN). Druzgocącą klęskę ponieśli liberałowie (FDP), którzy zdobyli tylko 2,8 proc. głosów (aż o 6,8 proc. mniej niż poprzednio) i nie przekroczyli progu wyborczego.
Parlament w Schwerinie ma 71 miejsc. SPD będzie miała w nim 28 mandatów (o pięć więcej niż poprzednio), CDU – 18 (o cztery mniej), Lewica – 14 (o jeden mandat więcej), Zieloni – 6, NPD – 5 (o jeden mandat mniej).
Premierem nadal będzie krajowy szef SPD, Erwin Sellering. Na razie nie wiadomo, czy kontynuowana będzie koalicja z CDU. Możliwa jest też koalicja SPD z Lewicą. Szef CDU, Lorenz Caffier, który od czterech lat jest w Schwerinie wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych, zapowiedział, że jego partia jest gotowa do ponownego stworzenia koalicji. – Nasz land potrzebuje stabilności i kontynuacji – mówił.
Sellering stwierdził, że ponowne wejście neonazistów do Landtagu to „rzeczywiście poważny” problem. Na powyborczych spotkaniach zarówno Sellering, jak i Caffier po raz kolejny opowiedzieli się za delegalizacją NPD. Tak samo mówiła Sylvia Bretschneider (SPD), dotychczasowa przewodnicząca Landtagu. Jeszcze dwa tygodnie temu przedwyborcze sondaże wskazywały, że NPD może nie przekroczyć progu wyborczego. Sondaż przeprowadzony kilka dni przed wyborami wskazywał na niewielką zwyżkę notowań NPD. W komentarzach można przeczytać, że zwolennicy NPD – jak każdej podobnej partii – tworzą elektorat zdyscyplinowany i na pewno w niedzielę na plaże nie pojechali. „Niestety, znów z naszych podatków będzie finansowana działalność ich funkcyjnego aparatu. Ale demokracja to wytrzyma. Wytrzymamy” – pisał we wczorajszym komentarzu Michael Seidel, redaktor naczelny dziennika „Nordkurier”.
Oficjalne wyniki wyborów będą podane dopiero za dwa tygodnie, po wyborach na Rugii. Z powodu nagłej śmierci jednego z kandydatów głosowanie zostało tam przełożone na 18 września.
W niedzielę przeprowadzono także wybory do rad nowych powiatów i bezpośrednie wybory starostów. W trzech nowych powiatach: Pojezierze Meklemburskie (Mecklenburgische Seenplatte), Północne Pomorze Przednie (Nordvorpommern) i Południowe Pomorze Przednie (Südvorpommern) najwięcej wyborców głosowało na CDU, a w powiatach: Środkowa Meklemburgia (Mittleres Mecklenburg), Meklemburgia Północnozachodnia (Nordwestmecklenburg) i Meklemburgia Południowozachodnia (Südwestmecklenburg) – na SPD.
W powiecie Südvorpommern, który powstał z dotychczasowych powiatów Ostvorpommern i Uecker-Randow i który graniczy z województwem zachodniopomorskim, CDU zdobyła 30,1 proc. głosów, Lewica (Die Linke) – 18,6, SPD – 19,2 proc., przedstawiciele stowarzyszeń obywatelskich – 14,2 proc., NPD – 9,7 proc., Zieloni – 5,3 prof., FDP – 2,9 proc. Kandydująca na stanowisko starosty Barbara Syrbe (Lewica) zdobyła 36,5 proc. głosów, Uta Maria-Kuder (CDU) – 36,1 proc. głosów.
W okręgu Ueckermünde-Torgelow w wyborach do rady powiatu (dane częściowe) SPD zdobyła 27,1 proc. głosów, CDU – 24,6 proc., Lewica – 20,5 proc., NPD – 16,1 proc., Zieloni – 3,6 proc., FDP – 2,2, proc.
Wyniki wyborów w Meklemburgii-Pomorzu Przednim są komentowane w mediach całej RFN. Na ogół podkreśla się, że słabe wyniki CDU i FDP są także wyrazem społecznego niezadowolenia z polityki rządu federalnego w Berlinie tworzonego przez obie partie.
18 września odbędą się wybory krajowe w Berlinie. Według prognoz, największe szanse na wygraną ma SPD i obecny nadburmistrz Berlina Klaus Wowereit.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 06.09.2011