Kolejką po Uznamie - Turyści są zadowoleni

KOLEJKA UBB cieszy się uznaniem turystów. W kilka lat po tym jak dotarła do centrum Świnoujścia - stała się ważną jednostką komunikacyjną wyspy. Niektórzy stwierdzają, że możliwość szybkiego poruszania po całym Uznamie jest jednym z głównych powodów, żeby przyjechać do Świnoujścia. Wkrótce obok stacji ma powstać parking na 200 miejsc.
Dużą liczbę pasażerów widzą codziennie stojący obok UBB taksówkarze. - Najwięcej jest Niemców, którzy wysiadają z pociągu i od razu udają się na targowisko - mówią. - Rzadko jednak wsiadają do naszych taksówek. Wolą iść pieszo.
Z kolejki UBB lubią korzystać także turyści z Polski. Anna i Bogdan Pilarscy z Łodzi przyjechali na wakacje do Międzyzdrojów. Ale zwiedzili także Świnoujście. Bywali tutaj już wcześniej. Podobnie jak po niemieckiej stronie Uznamu. Tym razem także przyjechali odwiedzić niemieckie kurorty.
- Nie wyobrażamy sobie innego rozwiązania jak pojechać kolejką UBB - zgodnie stwierdzają Anna i Bogdan. - To cichy i wygodny środek transportu. Gdy wychodzi się z wagonu na stację, to nie ma wysokich stopni. Wszystko jest świetnie zbudowane.
Pani Anna dodaje, że wraz z mężem lubią niemiecki Uznam, bo w każdym z miasteczek można znaleźć coś ciekawego.
- Byliśmy m.in. na farmie motyli w Trassenheide. To największa farma tego typu w Europie. Mają tam wiele gatunków motyli, które występują tylko w tropikach. Coś cudownego! - zapewnia A. Pilarska.
Miasto planuje w przyszłym roku wykonać parking na niemal 200 miejsc postojowych obok kolejki UBB. Koszt inwestycji wynieść ma od 1,5 do 1,8 mln zł. Obecnie gotowy jest segment parkingu na kilkanaście samochodów wraz z drogą dojazdową od ulicy 11 Listopada, który kosztował miasto 250 tysięcy zł.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że kolejka UBB znajduje się w Świnoujściu. To namiastka połączenia z Berlinem. Poza tym dotrzeć można także do lotniska w Heringsdorfie. Chcemy też rozwijać infrastrukturę wokół kolejki. Parking planowaliśmy jako bezpłatny, ale nie wiadomo, czy nie będzie on ostatecznie jednak częścią strefy płatnego parkowania. Wszystko przez niemieckie przyczepy karawaningowe, które często tam stają. Nie chcemy tworzyć tam miejsca dla tego typu przyczep. Będą blokować miejsca, a wolelibyśmy, żeby była tam większa rotacja jeżeli chodzi o samochody - podaje rzecznik prasowy miasta.
Niewykluczone, że Świnoujscie będzie miało w przyszłości dodatkowe połączenie kolejowe z Niemcami. Istniejąca kolejka jest własnością przedsiębiorstwa Usedomer Bäderbahn GmbH (UBB), a te jest częścią koncernu Deutsche Bahn. DB jest zainteresowana odtworzeniem dawnego połączenia Świnoujście - Berlin z odbudową mostu w niemieckim Karninie. Problemem są pieniądze. Dużo mówiło się dotąd przede wszystkim o turystach, którzy do polskiego kurortu mieliby przyjechać z Berlina. Specjaliści wyliczyli jednak, że odtworzenie kolei byłoby opłacalne, jeżeli na tej trasie jeździłyby także pociągi towarowe. Miałyby one dojeżdżać do terenów portowych na wyspie Uznam w Świnoujściu. Zabiegi o odtworzenie linii trwają. Prezydent Janusz Żmurkiewicz już przy różnych okazjach zaznaczał, że inwestycja musi zostać tak zrealizowana, żeby nie kolidowała z istniejącą i planowaną infrastrukturą miejską.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 06.09.2011