Ewa Żmuda-Trzebiatowska - czas na lokalną inicjatywę: Posłanka drąży tunel

Świeżo upieczona posłanka Ewa Żmuda-Trzebiatowska z Platformy Obywatelskiej na konferencji prasowej stwierdziła, że miasto musi czekać na tunel, bo studium wykonalności jest niepełne.
Przypomnijmy, że w Gdańsku będzie budowany tunel, a w Świnoujściu - nie. Szybko padły komentarze, że Donald Tusk foruje swoje miasto, w którym rządzi PO, a miasto nad Świną może sobie o takiej inwestycji co najwyżej pomarzyć. Pytanie dotyczące tunelu otworzyło konferencję prasową Ewy Żmudy-Trzebiatowskiej, która będzie reprezentować Świnoujście w Sejmie.
- To nie było przesunięcie środków ze Świnoujścia na Gdańsk - stwierdziła E. Żmuda-Trzebiatowska. - Premier Donald Tusk już wcześniej powiedział, że tunel może być realizowany w latach 2014–2020. To nie jest tylko sprawa decyzji rządowych. Musi być pełna dokumentacja. Władze lokalne muszą wykazać inicjatywę.
Szef świnoujskiej PO Dariusz Śliwiński i radna Irena Kurszewska, którzy towarzyszyli posłance dodali, że trudno oczekiwać dofinansowania z budżetu państwa i w dalszej perspektywie z Unii Europejskiej, skoro unijna inicjatywa Jaspers wskazała na braki w studium wykonalności. D. Śliwiński stwierdził też, że „zabrakło zaangażowania lokalnego”. Na uwagę jednego dziennikarzy, że to jednak przykro, że miasto nie dostało pieniędzy na tunel E. Żmuda-Trzebiatowska odpowiedziała „Mi jest przykro, że nie ma pełnego studium wykonalności”.
W jakiej komisji znajdzie się E. Żmuda-Trzebiatowska? Ponieważ sama jest nauczycielką, wskazała na komisję edukacji. Ale nie wykluczyła też innych, m.in. komisji infrastruktury, w której mogłaby lobbować za stałą przeprawą dla Świnoujścia. Decyzje jednak mają dopiero zapaść.
- Obecnie musimy zadbać o stabilne połączenie między wyspami Wolin i Uznam - stwierdziła posłanka. - Będę starała się o pieniądze na remont promów. Wielu ludzi się nimi przeprawia. To sprawa priorytetowa. Ale będę też rozmawiać z ludźmi i zajmować się sprawami, które dla nich są ważne.
Działaczka będzie mieć dwa biura poselskie - w Świnoujściu i w Szczecinie. Zapowiada jednak, że nigdzie się nie wyprowadza, bo jej domem jest Świnoujście. Posłanka dziękowała także za głosy wyborcom i podkreślała, że nie dostałaby się do sejmu, gdyby nie wsparcie partyjnych kolegów i koleżanek.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 20.10.2011