Obok. Polska-Niemcy, czyli wystawa integracyjna - Obok i między

Jednak najbardziej spektakularnym załamaniem historycznej narracji wystawy okazuje się wydzielenie z niej wątku dziejów Zakonu Krzyżackiego. W obszernym foyer muzeum została ustawiona wielka druciana klatka, a w niej znalazło się wszystko to, co opowiada o krzyżakach i ich relacjach z państwem polskim.
Ten niezwykle silny mit, tak skutecznie utrwalony przez Jana Matejkę, Henryka Sienkiewicza i film Aleksandra Forda, zamyka kuratorka w klatce. Zbyt niebezpieczny to stereotyp, by pozwalać mu nadal hasać na wolności? A może wręcz przeciwnie – przestarzały i zasługujący na muzealny magazyn, a nie wystawowe sale?
Zastąpiony przez popkulturową, płytką zabawę – coroczne odgrywanie bitwy pod Grunwaldem. Za drucianą siatką zamknięto więc „Hołd pruski” Jana Matejki (wraz ze znaną wariacją na jego temat Tadeusza Kantora), rozliczne pamiątki po krzyżakach, ale też wiele świadectw zmagania się różnych artystów z legendą – a więc własne wersje „Bitwy pod Grunwaldem” Stanisława Wyspiańskiego, Edwarda Krasińskiego czy Edwarda Dwurnika.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.polityka.pl/kultura/aktualnoscikulturalne/1519860...
Veröffentlichung/ data publikacji: 08.11.2011