Szanujmy i sadźmy drzewa

Kampanię na rzecz zadrzewień pod hasłem „Drogi dla Natury” przedstawił chojeńskim radnym 7 marca Dawid Zyskowski z Federacji Zielonych Gaja. - Aleje są nam potrzebne - przekonywał. - Zacieniony i nierozgrzany słońcem asfalt nie niszczy się tak szybko. Drzewa wchłaniają zanieczyszczenia komunikacyjne (pyły i dwutlenek węgla), zapobiegają erozji gleb, powstrzymują wiatr.
A co z bezpieczeństwem? - Reputacja przydrożnych drzew nie jest w Polsce najwyższa - powiedział Zyskowski. Jest to spowodowane tym, że rozbicie samochodu o drzewo jest bardzo spektakularne. Ale w rzeczywistości zaledwie 11 procent wypadków drogowych w Polsce to zderzenia z drzewami i stanowią one 16 proc. wypadków śmiertelnych. Wskaźnik na drogach zadrzewionych wynosi 0,004 ofiary na 1 km i aż 0,3 ofiary na niezadrzewionych. Po prostu w alejach kierowcy jeżdżą ostrożniej, nie są skłonni do korzystania z telefonów czy posilania się. W gminie Chojna w ostatnich pięciu latach doszło tylko do kilku kolizji z drzewami. - Wycinka drzew w rzeczywistości nie poprawia bezpieczeństwa, zwłaszcza że można je oznakować i postawić bariery energochłonne - przekonywał Zyskowski. Przytoczył dane z Brandenburgii, gdzie metody te zmniejszyły liczbę kolizji z drzewami o 33 proc., a ilość wypadków śmiertelnych o 60 proc.

- Tworzę dla gminy Chojna plan zadrzewień dla terenów pozamiejskich. Planuje się posadzenie 100 drzew - oznajmił przedstawiciel Gai i zaprosił radnych na studyjną wycieczkę do Meklemburgii. W Polsce w akcji bierze udział 100 gmin z 10 województw. - Chcemy stworzyć Europejski Szlak Alejowy od Francji przez Niemcy, Polskę na wschód (Litwa, Łotwa) oraz na południe.

Przykłady z Niemiec nie pojawiły się przypadkiem, gdyż u naszych sąsiadów zza Odry świadomość ekologiczna jest intensywnie kształtowana od dawna. Na pograniczu wyraźnie widać różnice w postępowaniu z drzewami. Na przykład na popularnej wśród mieszkańców Chojny najkrótszej drodze do Szczecina: kilka kilometrów za Gartzem zaczyna się aleja z pięknymi, starymi drzewami. Jeszcze niedawno tak wyglądała cała droga przez Rosówek aż do Kołbaskowa. Niestety, kilka lat temu po polskiej stronie wycięto wszystkie stare drzewa.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=13-12&temat=5
Veröffentlichung/ data publikacji: 23.03.2013