Wzorcowy PGR na wystawie

Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki w Kołbaczu zaprasza w sobotę 5 października o godz. 19 do dawnego opactwa cystersów na szóstą edycję imprezy „Cienie zapomnianych kultur”. Tym razem będzie to podróż w niezbyt odległą przeszłość, gdyż wystawę zatytułowano „Życie w kolektywie. PRL, PGR, agromiasto”. Dokumentuje ona eksperyment socjalistyczny w Kołbaczu z końca lat 60. ubiegłego wieku i tworzenie się społeczności związanej z powstawaniem „agromiasta” na gruzach dawnej poniemieckiej zabudowy. Założono tu bowiem Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki z Krakowa. Mówiło się, że w Kołbaczu powstał ekskluzywny, modelowy PGR, pierwsza w Polsce Ludowej „fabryka mięsa”, w której pracowali obok siebie naukowcy i oborowi. Na wernisażu opowie o tym dr Władysław Mazurkiewicz - główny „architekt” agromiasta Kołbacz.

Tradycją „Cieni zapomnianych kultur” jest przygotowany w drugiej części imprezy koncert w kościele. Tym razem wystąpi Adam Strug, prezentujący swą płytę pt. „Adieu”, nagrodzoną w ub. roku tytułem Folkowego Fonogramu Roku na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Strug to śpiewak i instrumentalista, autor tekstów, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych. Na scenie pojawia się od 25 lat. Bada muzykę sakralną, polską, żywą, przekazywaną w tradycji ustnej. Współtworzy zespół Monodia Polska, z którym wykonuje dawne polskie pieśni religijne i świeckie, zebrane przez siebie w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych. Na płycie „Adieu” śpiewa teksty własne, a także wiersze Leśmiana i Zegadłowicza. - Będzie zmysłowo, nastrojowo, orientalnie, mikstura liryki miłosnej, minimalizmu i miejskiego folku. No i niesamowity głos, który z pewnością pięknie wybrzmi w pocysterskich wnętrzach - zapowiadają organizatorzy.

„Gazeta Chojeńska” jest patronem medialnym. Zarówno na wystawę, jak i na koncert wstęp wolny. Do nabycia będą cegiełki wspierające rewitalizację pocysterskiego kościoła.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=13-39&temat=7
Veröffentlichung/ data publikacji: 29.09.2013