Koncert, jakiego jeszcze nie było - „Msza Koronacyjna” Mozarta w Kościele Mariackim w Ueckermünde

Chór i Orkiestra Akademii Sztuki w Szczecinie, foto Michał Kulik.jpg
Krönungsmesse Plakat.JPG

W niemalże 250-letniej historii Kościoła Mariackiego w Ueckermünde (St. Marienkirche) nie było jeszcze takiego koncertu, jaki odbędzie się w środę 7 maja 2014 roku o godzinie 19:30. W sumie 100 artystów Chóru, Orkiestry Akademii Sztuki w Szczecinie oraz czworo solistów wykona słynny utwór Missa C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta, czyli tak zwaną „Mszę Koronacyjną”. Nazwa ta jednak nie od początku była charakterystyczna dla tego dzieła. Utrwaliła się dopiero ok. 100 lat po skomponowaniu Mszy C-dur. Najprawdopodobniej msza powstała z okazji Świąt Wielkiej Nocy w 1779 roku i szybko stała się dziełem wykonywanym podczas uroczystości dziękczynnych, czy liturgii, podczas których koronowano głowy cesarskie i królewskie. Pierwszą taką uroczystością miało być koronowanie cesarza Leopolda II na króla Czech w Pradze w 1791 roku.
„Msza Koronacyjna” jest utworem zwartym, o doskonałym brzmieniu, umożliwiającym popis chóru oraz solistów, głównie sopranu. Pod względem budowy nie odbiega od układu tradycyjnego mszy i zawiera części: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei.
W swoim gatunku należy do dzieł najczęściej i najchętniej wykonywanych.
Zapowiada się zatem niecodzienne przeżycie, Kościół St. Marienkirche w Ueckermünde wypełni wspaniałe brzmienie, którego próbki mieliśmy już w Ueckermünde podczas licznych koncertów chóralnych artystów ze Szczecina. Szczecin od wielu lat cieszy się bardzo dobrą renomą w odniesieniu do sztuki chóralnej. Tradycja chóralna ugruntowała się tu na długo przed powstaniem Akademii Sztuki w Szczecinie (2010).
Solistami wieczoru będą studenci i wykładowcy Akademii Sztuki w Szczecinie, doświadczone na scenach polskich i międzynarodowych: sopran dr Sylwia Burnicka – Kalischewska, mezzosopran dr Ewa Filipowicz – Kosińska oraz studenci Wokalistyki, tenor Wojciech Kuczyński i bas Paweł Wiencek, którzy mają już za sobą występy oratoryjno-kantatowe z orkiestrą.
Śpiewakom i chórowi towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Sztuki w Szczecinie pod batutą dr Barbary Halec, Prodziekan Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie, juror niezliczonych konkursów i przeglądów chóralnych, laureatki wielu nagród na festiwalach chóralnych w Polsce i w Niemczech, znakomitego muzyka uhonorowanego odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Poza „Mszą Koronacyjną” w programie znajdą się utwory: F. Mendelssohna, R. Twardowskiego, C. Loewe, M. Jasińskiego, D. Bortnianskiego, A. Koszewskiego, V. Myskinisa i innych.

Foto Michał Kulik - Chór i Orkiestra Akademii Sztuki w Szczecinie pod batutą Jacka Kraszewskiego; soliści od lewej: Sylwia Burnicka-Kalischewska, Zhang Wenjun, Yao Yifu, Ewa Filipowicz-Kosińska; Koncert Karnawałowy w Fiharmonii Szczecińskiej 16.01.2013

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.ueckermuende.de
Veröffentlichung/ data publikacji: 01.03.2014