Kraj pomiędzy

W ostatnich dniach ukazał się przewodnik „Nowa Amerika. Kraj pomiędzy”. To dwujęzyczne, polsko-niemieckie i bardzo bogato ilustrowane wydawnictwo o pograniczu, na którym od kilku lat rozwija się kulturalna inicjatywa transgraniczna pod nazwą Nowa Amerika. „Niektóre opowieści przekazywane są przez jedną generację następnej, niekiedy są one przejmowane bezrefleksyjnie. Czasami opowieści służą podkreślaniu roszczeń do sprawowania władzy, czasami zaś służą uwodzeniu odbiorcy. Opowieści służyć mogą jednak także otwieraniu nowych przestrzeni dla myśli i dla działań, usuwaniu z umysłów granic i tworzeniu nowych związków. Nowa Amerika jest taką właśnie przestrzenią. U nas nie ma podziału na Niemców i Polaków. Jesteśmy Nowoamerikanami” - pisze we wstępie Michael Kurzwelly - twórca tej idei, którą zaczął realizować najpierw w dwóch miastach: Słubicach i Frankfurcie nad Odrą. Stworzył z nich jeden organizm (na razie bardziej jako wizję) o nazwie Słubfurt.

W zespole redakcyjnym przewodnika są - oprócz Kurzwelly’ego: Peter Hauptmann, Andrzej Kordylasiński, Torsten Krüger, Andrzej Łazowski, Klaus Pocher, Adam Poholski i Martin Schröter. Nazwy poszczególnych stanów są polsko-niemiecką mieszanką: Sztettinstan, Lebuser Ziemia, Schlonsk (czyli Śląsk). Wyjątkiem jest Terra Incognita ze stolicą w Chojnabergu, a to za sprawą dynamicznie działającego tu stowarzyszenia o takiej nazwie.

Nowa Amerika to przedsięwzięcie nieco szalone, ale w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu. Przełamuje urzędniczo-polityczne sztampy i skostniałe stereotypy, a to głównie zasługa Kurzwelly’ego, który jest artystą nie tylko z zawodu, ale i z ducha.

Więcej szczegółów na www.nowa-amerika.net. Przewodnik można zamówić (tylko po kosztach przesyłki) mailem: arttrans@arttrans.de

Vollständiger Text/ cały tekst: http://gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=14-19&temat=7
Veröffentlichung/ data publikacji: 17.05.2014